Polub nas na Facebooku

Aktualności

ESENCJA WIEDZY O ŚIWIE

Bhaktowie Śiwy kłaniają się tej samej lindze, intonują te same mantry, spełniają te same pudźe, lecz Śiwa jest dla nich symbolem różnych rzeczy – od prostych po najbardziej wzniosłe.

Śiwa – transcendentalny, najwyższy

Śiwa znaczy „pomyślny”. Mimo to wszystko, co ma z nim związek, wydaje się niepomyślne. Śiwa mieszka w odległych górach, ciemnych jaskiniach i gęstej dżungli. Tańczy między stosami pogrzebowymi, gra na bębnach, nosi zwierzęce skóry, jeśli w ogóle coś na siebie wkłada; cuchnie jak kozioł, smaruje się popiołem, nosi czaszki, pije truciznę, odurza się narkotykami, otacza się duchami, upiorami i chochlikami, wymaga oddawania mu czci podczas ciemnej połowy miesiąca księżycowego.

W ten sposób Śiwa przekracza dwoistość dobro-zło, świętość-bezbożność, pomyślność-niepomyślność. Stoi ponad tym wszystkim i darzy uczuciem wszystkie istoty.

Śiwa – przystępny

Wbrew swemu budzącemu grozę statusowi w kosmosie, Śiwa prezentuje się jako nieskomplikowany bóg – bezpretensjonalny, prostoduszny, wolny. Odbicie tych cech znajdujemy w jego życiu rodzinnym, co czyni go ujmującym. W swojej niebiańskiej siedzibie Śiwa żyje jak jego wielbiciele: kocha swoją żonę, czasem się z nią kłóci, bawi się z dziećmi, śpiewa i tańczy w otoczeniu ganów, dzieli się fajką z przyjaciółmi.

Jest bogiem, z którym wielu ludzi może się utożsamiać, czując, że jest im bliski. Śiwa jest blisko ludzi jako ich opiekun, ich przyjaciel i ojciec, boska odpowiedź na ludzkie pytania.

Śiwa – asceta

Śiwa nie chce być częścią tego świata. Nie chce się żenić i mieć dzieci. Siedzi w jaskiniach albo na szczytach gór i obserwuje świat, kręcący się wokół niego niczym karuzela; świat zmienny, ulegający transformacjom, niestały jak złudzenie, maja, powtarzalny i przewidywalny niczym zabawa, lila. Śiwa nie próbuje ani go kontrolować, ani zmieniać. Pozwala, by wszystko toczyło się swoim rytmem. Odurza się narkotykami i ucieka w świat wizji. Panuje nad zmysłami, nie ulega pokusom. Jest w stanie wiecznego spokoju.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 4/6 (93 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu ESENCJA WIEDZY O ŚIWIE

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz