Polub nas na Facebooku

Aktualności

Gość w dom...

Śiwaja Subramunija Swami

Gościnność jest istotnym elementem praktyki dana. Gościom należy poświęcić szczególną uwagę. Jeżeli nie mamy wiele do zaoferowania, zaproponujmy im chociaż miejsce do siedzenia i szklankę wody. Nie wolno pozwolić, by gość stał i opuścił dom spragniony. Jeżeli odwiedził was w porze posiłku, musicie cztery razy poprosić go, by zjadł z wami. Może odmówi trzykrotnie, ale za czwartym razem zgodzi się zostać. Taki jest bezwzględny wymóg dana. Gościa należy traktować jak Śiwę, który jest każdym gościem. Śiwa wielokrotnie pojawiał się nierozpoznany u drzwi rozmaitych ludzi. Przyjdzie więc kiedyś i do was. Jako że każda dusza jest cząstką Śiwy, jest nią każdy gość. Obdarowywanie Śiwy przedmiotami, które On stworzył i – czego powinniśmy być świadomi – należą do niego gwarantuje poczucie spełnienie każdego, kto to robi.

Nawet jeżeli obdarowujecie kogoś, nie będąc w pełni bezinteresowni, i tak otrzymacie za to hojną nagrodę. Jest to pozytywne wykorzystanie prawa karmy. Osoby, które tak postępują, wykazują się znajomością boskiego prawa, w myśl którego lepiej jest dawać niż się przed wstrzymywać. Człowiek, który widzi potrzebę obdarowania drugiej osoby, ma po temu środki, lecz z jakiegoś powodu wstrzymuje się, może być pewien, że kiedyś to on znajdzie się po drugiej stronie i nie dostanie potrzebnej rzeczy. Żarna karmy powoli, lecz dokładnie mielą nasiona działania, zarówno mentalne, jak i fizyczne. Jeżeli nawet motyw czyjegoś działania nie jest całkowicie czysty, to i tak zbierze owoce swego czynu. Dlatego należy praktykować dana bez względu na stan świadomości. W każdym przypadku jest to inwestycja w lepsze życie. Inwestycja gwarantująca wysoki poziom zwrotu.

Ubóstwo nie stanowi przeszkody w praktyce dawania. Należy obdarowywać według swych możliwości i aspiracji. Takie podarunki zawsze będą odpowiednie. Jeżeli przygotowując podarunek, czy jest to bukiet kwiatów, kosz owoców, czek z siedmiocyfrową sumą, czujecie spełnienie, to możecie być pewni, że podarunek jest na miarę waszych możliwości.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (139 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Gość w dom...

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz