Polub nas na Facebooku

Aktualności

Jak sobie radzić z uzależnieniem od telefonu komórkowego

Sadhguru

Pytanie: Sadhguru, w dzisiejszych czasach rozprasza nas tak wiele rzeczy – telefony komórkowe, Facebook, WhatsApp itp. Jak mamy medytować w takich warunkach?

Sadhguru: Skoro uważasz, że rozprasza cię telefon, wyobraź siebie siedzącego jak Adijogi na górze Kajlas przy minus piętnastu stopniach Celsjusza! Przyznasz, że to drugie rozprasza o wiele bardziej. Telefon komórkowy służy twojej wygodzie. Posługiwanie się technologią sprawia, że żyje się nam łatwiej. Jeśli dzięki technologii wykonasz swoją pracę szybciej, będziesz mieć więcej czasu na medytację.
Może pamiętasz, jak kilka dekad temu trudno było w Indiach nawiązać łączność telefoniczną na dużą odległość? W latach 90., kiedy budowaliśmy Isha Foundation, byłem w ciągłej podróży od miasta do miasta. Wtedy jeden dzień w tygodniu poświęcałem na wykonanie od pięćdziesięciu do stu połączeń telefonicznych krajowych i zagranicznych. Kiedy wybierałem jakiś dzień na dzwonienie, zatrzymywałem się w małym mieście lub na wsi i szedłem do jednej z tych niebieskich budek z napisem STD (Subscriber Trunk Dialling, czyli „abonenckie połączenia międzymiastowe”).
Najpierw wręczałem właścicielowi kilka tysięcy rupii, po czym zaczynałem dzwonić. Kiedy po wielu godzinach kończyłem rozmowy, palce bolały mnie od wykręcania numerów. Do tego musiałem siedzieć w ciasnej, paskudnej budzie, co też nie było przyjemne. Dzisiaj nie muszę nawet wybierać numeru ręcznie. Wystarczy, że powiem nazwę odbiorcy, a aparat połączy mnie automatycznie.

Narzekanie na wygodę

Zamiast cieszyć się z tak ogromnego ułatwienia, narzekasz. Telefony i inne wynalazki zaczęły być problemem, ponieważ ludzie nie wiedzą, kiedy przestać. Dotyczy to najprostszych rzeczy. Weźmy jedzenie. Służy ono twojemu dobru, ale musisz wiedzieć, kiedy przestać, zanim przysporzy ci kłopotów. Zatem ułatwienia nie są problemem, jest nim brak świadomości. Z rzeczy, które powinny być rozwiązaniem trudności i ułatwieniem, robimy problem z powodu niewiedzy i słabej woli.

Czy można siedzieć sobie spokojnie i jednocześnie stale śledzić WhatsApp? Można, jeśli wyłączy się telefon. Światu nic się nie stanie bez twojego udziału. Zrozumiesz to, gdy tylko wyłączysz telefon. Wtedy będziesz zdolny zrobić wiele rzeczy bardziej świadomie i z wyczuciem.

Jeśli zbytnio nie ingerujesz w bieg zdarzeń i nie starasz się ciągle zaznaczyć swojego istnienia, ludzie będą z ciebie zadowoleni. Jeśli będzie ciebie wszędzie pełno, ludzie będą zadowoleni, kiedy umrzesz. Wybór zależ od ciebie. Kiedy skądś wyjeżdżam, generalnie nie rozgłaszam tego, ale jakimś sposobem zawsze jakaś grupa pojawi się na lotnisku. Powtarzam im: „Dlaczego się tak cieszycie, że wyjeżdżam”. Wtedy zaczynają płakać, na co odpowiadam: „Nie, nie, wszystko w porządku. Tylko was sprawdzałem”. To od was zależy, czy poczekacie aż ludzie ucieszą się po waszej śmierci, czy sprawicie im radość cieszyć teraz.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (157 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Jak sobie radzić z uzależnieniem od telefonu komórkowego

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz