Polub nas na Facebooku

Aktualności

Na czym polega czczenie

Śiwaja Subramunija Swami

Iśwarapudźana polega na kultywowaniu oddania dla Boga w codziennych praktykach czczenia i medytacji. Ewolucja duszy od chwili powstania do chwili powrotu do źródła (osiągnięcia świadomości Śiwy) odbywa się wyłącznie dzięki czczeniu Boga. Na poziomie ciemności (irul pada), powrót duszy do źródła jest jeszcze odległy. Wcieloną duszę trawią pragnienia, targają nią odruchowe uczucia, ponieważ egzystuje w obrębie siedmiu ćakr poniżej muladhary. Ludzie na tym poziomie będą wielbić cokolwiek, byle tylko wydostać się na wyższy poziom życia. Wyznający ślepą wiarę, w której nie ma miejsca na głębsze zrozumienie i wnikliwe osobiste doświadczenie, walczą o wydostanie się ze skorupy ignorancji za pomocą prostych praktyk. Szczątkowa intuicja mówi im, że lepsze życie jest możliwe, dlatego próbują. Wzywają Boga, boją się Go, starają się zbliżyć i zobaczyć Tego, który w ich pojęciu jest odległy i niedostępny.

Kiedy wcielona dusza dojrzewa i wstępuje na poziom marul pada, na którym dominuje konsternacja, zaczyna postrzegać tradycję religijną jako prymitywną i nierozsądną. W konsekwencji często odchodzi od religii, nawet jeśli fizycznie ją praktykuje. Tym, co jednak naprawdę ją zajmuje jest własny wygląd („Świetnie dziś wyglądam! Ta sukienka pasuje mi idealnie”, „Te podkrążone oczy to jakiś koszmar!”) i postrzeganie przez innych. Prawdziwą religią podobnie myślących ludzi, bez względu na deklarowane wyznanie, jest narcyzm. Dopiero na etapie łaski (arul pada) zaczyna się rzeczywiste czczenie, które pozwala nawiązać relację z Bogiem i dewami.

Wiara (astikja) pomaga rozwinąć odpowiednie nastawienie do czczenia. To ostatnie definiuję jako nawiązanie miłosnej relacji między wielbiącym a Bóstwem. W miarę pogłębiania relacji, któremu towarzyszy oczyszczanie serca wielbiciela, pogłębia się jego miłość do Boga. Nie jest to jednak relacja jednostronna. Wielbiciel silnie doświadcza miłości Boga.

Czczenie przybiera różnorakie formy. Dzieci czczą matkę i ojca jak Boginię i Boga, ponieważ ich kochają. Mąż czci żonę jak Boginię, a żona męża jak Boga. Przed domowym ołtarzem cała rodzina czci wizerunki Boga i świętych, traktując Ich jak bliskich przyjaciół. Rodzina odwiedza świątynię codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu, bierze udział w festiwalach religijnych i pielgrzymkach. Wspomniane formy czczenia zacieśniają więzi rodzinne. Ale proces czczenia naprawdę ma charakter wewnętrzny. Wierni medytują i modlą się, zagłębiają się w praktyce jogi i spotykają się z Bogiem w doświadczeniu mistycznym.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (146 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Na czym polega czczenie

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz