Polub nas na Facebooku

Aktualności

Nastolatki a używki

Victoria M. Indivero, Penn State, www.eurekalert.org

Z badań naukowców wynika, że rodzice nastolatków ze szkoły średniej mają duży wpływ na postawę młodych ludzi wobec używek
– W obrębie grupy przyjaciół z „dobrymi rodzicami” zachodzi efekt synergii. Jeśli nastolatek ma konsekwentnych rodziców, którzy wiedzą, dokąd i z kim chodzi, i tacy są też rodzice jego przyjaciół, wtedy spada prawdopodobieństwo wejścia w kontakt z niedozwolonymi substancjami – powiedział Michael J. Cleveland, profesor w Prevention Research Center i Methodology Center w Pennsylvania State University. – Jeśli zaś nastolatek należy do grupy przyjaciół, których rodzice nie wykazują się konsekwencją, a jego rodzice są konsekwentni, zwiększa się prawdopodobieństwo, że wejdzie on w kontakt z alkoholem. W takiej sytuacji to rodzice przyjaciół są tu czynnikiem decydującym.

Raport Clevelanda i jego współpracowników dotyczący korelacji między zachowaniami rodziców a zażywaniem niedozwolonych substancji przez ich nastoletnie dzieci ukazał się w Journal of Studies on Alcohol and Drugs. Wynika z niego, że im wyższy poziom rodzicielskiej wiedzy oraz przestrzegania dyscypliny i konsekwencji wobec nastoletnich dzieci, tym mniejsze prawdopodobieństwo zażywania rozmaitych używek, podczas gdy niższy poziom wiedzy, dyscypliny i konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo kontaktu z używkami.
Jeśli rodzice nastolatków są konsekwentni i wiedzą, co robią ich dzieci, lecz rodzice przyjaciół ich dzieci nie wykazują się konsekwencją oraz nie bardzo interesują się tym, co robią ich dzieci, nastolatkom łatwiej przyjdzie zażywanie niedozwolonych substancji.

– Grupa rówieśnicza jest bardzo ważnym punktem odniesienia dla nastolatków – mówi Cleveland. – W toku naszych badań okazało się, że nawet ważniejszym niż wychowanie i zasady wyniesione z domu.

Od dawna przypuszczano, że istnieje taka prawidłowość, jednak zdaniem Clevelanda i jego współpracowników ich badanie jest pierwszym, które udowodniło wymierny i statystycznie znaczący wpływ rodziców rówieśników na zachowanie i wybory dzieci.
Naukowcy poddali badaniu grupę 9417. uczniów dziewiątej klasy podczas semestru wiosennego. Tych samych uczniów przebadano w semestrze jesiennym. Uczniowie pochodzili z 27. wiejskich okręgów w stanie Pensylwania i Iowa, biorących udział w programie PROSPER (Promoting School-university-community Partnerships to Enhance Resilience), promującym działania przeciwko używkom. W semestrze wiosennym uczniów poproszono o podanie imion pięciu najbliższych przyjaciół. Na tej podstawie naukowcy zidentyfikowali sieć kontaktów społecznych w obrębie szkół, dopasowując do siebie wzajemnie wykluczające się przyjaźnie. W ten sposób otrzymali 897 grup przyjacielskich, liczących przeciętnie po 10 -11 uczniów.

Uczniowie odpowiadali jednocześnie na pytania dotyczące ich rodziców: ile wiedzą o swoich dzieciach, czy znają ich przyjaciół, czy wiedzą, dokąd chodzą i co robią. Mieli także ocenić konsekwencję wychowawczą i dyscyplinę, jaką rodzice wprowadzają w domu. W semestrze jesiennym, w dziesiątej klasie, uczniowie odpowiadali na pytania o ich kontakt z używkami, zwłaszcza o picie alkoholu, palenie papierosów i marihuany.
Analiza odpowiedzi uczniów wykazała, jaki wpływ mają rodzice przyjaciół na ich własny kontakt z używkami. To kolejne potwierdzenie wpływu grupy rówieśniczej na zachowanie nastolatków.

– Sądzę, że wyniki naszych badań dadzą rodzicom do myślenia. Zrozumieją oni bowiem, że mają wpływ nie tylko na własne dzieci. Mogą także wywrzeć pozytywny wpływ na przyjaciół swoich dzieci – powiedział Cleveland. – Oraz że wspólne działanie, czyli „cała wieś zjednoczona”, przyniesie poprawę w zachowaniu nastolatków.
W badaniach wzięli udział Mark E. Feinberg, pracownik naukowy Prevention Research Center for the Promotion of Human Development, i D. Wayne Osgood, profesor na wydziale prawa i socjologii w Pennsylvania State University, oraz James Moody, profesor socjologii w Duke University.

Badanie wspierały W. T. Grant Foundation oraz National Institute on Drug Abuse. Fundusze na badania pochodziły ze środków National Institute on Drug Abuse oraz National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (14 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Nastolatki a używki

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz