Polub nas na Facebooku

Aktualności

O korzeniach i istocie Diwali

Subhamoj das

Diwali lub Dipawali uchodzi za największe z hinduskich świąt. Słowo „dip” znaczy „lampa”, a „awali” – „rząd”, czy też „rząd lamp”. Uroczystości trwają cztery dni, podczas których kraj rozjaśniają niezliczone lampki oliwne, zaś milionom uczestników i postronnych obserwatorów udziela się radosny nastrój.
Obchody święta przypadają na 15. dzień hinduskiego miesiąca kartika, czyli na drugą połowę października lub początek listopada.
Przebieg każdego świątecznego dnia wygląda nieco inaczej, w zależności od miejscowej tradycji. Tym, co łączy uroczystości bez względu na miejsce i lokalne zwyczaje, jest afirmacja życia, radość i dojmujące odczucie zwycięstwa dobra.

Korzenie Diwali
Korzeni Diwali należy szukać w starożytnych Indiach. Przypuszczalnie Diwali było pierwotnie świętem zbiorów, ale wierni znajdują dlań inne wyjaśnienia.

Niektórzy sądzą, że Diwali upamiętnia małżeństwo Lakszmi, bogini bogactwa, z Wisznu. Inni zaś uważają, że w nowiu kartika Lakszmi zstąpiła do świata śmiertelników.

W Bengalu święto jest zadedykowane Matce Kali, mrocznej i nieokiełznanej bogini siły. Tego samego dnia w hinduskich domach wielbi się Pana Ganeśę, syna Bogini Parwati i Boga Śiwy, o głowie słonia. Ganeśa sprowadza pomyślność i usuwa przeszkody. Diwali obchodzą również dżiniści na pamiątkę osiągnięcia wyzwolenia przez Mahawirę, twórcę dżinizmu.

Diwali przypomina o powrocie Pana Ramy, Jego żony Sity i brata Lakszmana z czternastoletniego wygnania i o pokonaniu demona Rawany. Poddani Ramy mieli bowiem na powitanie swojego władcy rozświetlić Ajodhję bezlikiem lamp.

Pięć dni Diwali
Każdy dzień Diwali ma swoją historię i tradycję. Drugi, a przez niektórych uważany za pierwszy dzień – Naraka Ćaturdasi – upamiętnia zgładzenie przez Pana Krysznę i Jego żonę Satjabhamę demona Naraki.

Amawasja, trzeci dzień Dipawali, poświęcony jest wielbieniu Lakszmi, kiedy Bogini ma najbardziej dobrotliwy nastrój i jest gotowa spełnić życzenia Jej wielbicieli. W dniu amawasja miało miejsce pewne zdarzenie związane z Wisznu, który w swoim wcieleniu karła (Wamana) okiełznał tyrana Balego, po czym strącił go do Podziemia. Bali mógł wracać na Ziemię tylko raz w roku, aby zapalić miliony lampek. Lampki te rozpraszały mrok i niewiedzę blaskiem miłości i mądrości.
Czwartego dnia Dipawali, tzn. w Kartika Budda Badjami, Bali opuszcza miejsce swego wygnania i rządzi Ziemią w oparciu o błogosławieństwo otrzymane od Wisznu. W piątym dniu, zwanym Jama Dwitija – siostry zapraszają braci do swoich domów.

Dhanteras – tradycja uprawiania hazardu
Niektórzy twierdzą, że Diwali trwa pięć dni, ponieważ wliczają doń święto Dhanteras (dhan znaczy „bogactwo”, a „teras” – „trzynaście”). To święto bogactwa i pomyślności przypada na dwa dni przed uroczystością zapalania lamp dla Lakszmi.

U źródeł zwyczaju gier hazardowych podczas Diwali leży pewna historia. Otóż tego dnia Bogini Parwati grała w kości z Panem Śiwą. Bogini oznajmiła, że każdy, kto uczyni to samo w noc Diwali zapewni sobie powodzenie w całym roku.
Znaczenie zapalania lamp i odpalania fajerwerków

Każdy obrządek wykonywany podczas Diwali ma głębsze znaczenie i historię, która się za nim kryje. Domostwa rozświetla się lampkami, a niebo – fajerwerkami, aby okazać szacunek niebiosom za dar zdrowia, majątku, wiedzy, pokoju i pomyślności. Wybuchy fajerwerków są wyrazem radości ludzi, którzy oznajmiają bogom wdzięczność za te dary. Spotyka się też bardziej przyziemne wytłumaczenie. Otóż wybuchy i dym fajerwerków zabija mnóstwo owadów i komarów, które dają się szczególnie we znaki po porze deszczowej.

Duchowe znaczenie Diwali
Poza feerią świateł, graniem i zabawą Diwali jest czasem zadumy nad życiem i powzięcia postanowień noworocznych. Pomagają w tym zwyczajowe praktyki
Wybaczanie. Podczas Diwali ludzie wybaczają sobie winy i rozdają podarunki. Panuje atmosfera wolności, przyjaźni i radości.

Pobudka do życia i oświecenia. W Dipawali poleca się wstać wcześnie, tzn. w porze brahmamuhurty (ok. pół godziny przed świtem). Służy to zdrowiu, etycznej dyscyplinie, wydajności w pracy i duchowemu postępowi. Mędrcy, którzy wprowadzili ten zwyczaj, mieli nadzieję, że ich następcy uświadomią sobie korzyści, jakie z niego płyną i będą tak czynić regularnie.

Pojednanie. Diwali niesie silne przesłanie jednoczące ludzi, tak że potrafi zmiękczyć nawet najtwardsze serca. Podczas tych kilku dni ludzie obcują ze sobą w radości i obejmują się przepełnieni miłością do bliźnich.
Osoby wyczulone na duchowy przekaz z pewnością usłyszą głos mędrców – „O dzieci Boga, pojednajcie się i pokochajcie!”. Atmosfera tworzona przez życzenia miłości, jakie ludzie sobie wtedy składają, jest pełna duchowej mocy. Kiedy serca twardnieją we wzajemnej niechęci, tylko celebrowanie Dipawali potrafi zawrócić ludzi z niszczącej ścieżki nienawiści.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (131 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu O korzeniach i istocie Diwali

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz