Polub nas na Facebooku

Aktualności

Oddajmy cześć Matce Ziemi

Wtedy mistrz zawołał: „Drodzy wielbiciele, a teraz zbliżcie się…”, a my w myślach dokończyliśmy: „aby razem spożyć ten wspaniały posiłek, na który czekaliście cały dzień i noc”. Ale zamiast tego usłyszeliśmy: „Po kolei bierzcie w dłonie łopaty i sypcie na jedzenie. Nakarmmy naszą Matkę Ziemię, która tak obficie żywiła naszą wielką siwaicką wspólnotę przez wiele lat. Teraz my ofiarujemy jej nasze prasadam jako dar serca. Matka Ziemia jest głodna. Oddajemy jej odrobinę, a bierzemy od niej wszystko. Pokażmy światu i sobie, że trzeba umieć ofiarować to, czego najbardziej się pragnie”.

W ten sposób, nasz satguru, Śiwa Jogaswami, zainicjował czczenie Ziemi w północnej Śri Lance. Dał nam lekcję wyrzeczenia i ofiary, poszczenia i dawania, dawania i poszczenia.

Powinniśmy czcić Ziemię. Jest ona żywą istotą – inteligentną i hojną. Utrzymuje przy życiu nasze ciała. Gdy wstrzymuje swe dary, ludzie i zwierzęta umierają. Utrzymanie równowagi w środowisku jest złożonym procesem. Dzięki ofierze, której następstwami są tapas i sadhana, podtrzymujemy dobrą wolę, przyjaźń i dobroczynność Matki Ziemi. Powinniśmy okazywać jej swą wdzięczność, a nie tylko wykorzystywać jak drapieżnik, który bierze wszystko, łącznie z życiem ofiary.

Wyrzeczenia są żywotnym elementem wszystkich gałęzi hinduizmu. Są one sposobem na wydobycie na powierzchnię doskonałości duszy. Wyrzeczenia należy praktykować na polecenie i pod kierunkiem nauczyciela lub kwalifikowanych osób z naszej wspólnoty. Praktyki duchowe, wyrzeczenia i ofiary wznoszą naszą świadomość, sprawiają, że uczymy się obcować z wieczną, samoświetlną i doskonałą duszą. Wyrzeczenie jest potężną ogniową kąpielą, która oczyszcza duszę z zanieczyszczeń wielu poprzednich wcieleń i życia obecnego. Te ostatnie więziły duszę w pętach ignorancji o prawdach odwiecznej religii. „Jak silny ogień rozpala złoto do jasności, tak płomień cierpienia wyrzeczeń oczyszcza duszę i sprawia że świeci ona pełnym blaskiem” (Tirukural, Mądrość tkacza).

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 4/6 (52 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Oddajmy cześć Matce Ziemi

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz