Polub nas na Facebooku

Aktualności

PAN ŚIWA MÓWI O MOCY ŚIWARATRI

Kiedy stworzenie wszechświata zostało zakończone, Śiwa i Parwati udali się na szczyt góry Kailas, by tam wieść szczęśliwe życie. Parwati zapytała: – O czcigodny! Który z wielu rytuałów na twoją cześć zadowala cię najbardziej?

Pan odrzekł: – Moja ulubiona pora to czternasta noc nowiu w ciemnej połowie miesiąca Phalguna. Jest on znany jako Śiwaratri. Moi wielbiciele sprawiają mi o wiele większą radość, jeśli wtedy poszczą, niż gdy wykonują rytualną kąpiel i składają mi w ofierze kwiaty, słodycze i kadzidła.
Za dnia mój wielbiciel przestrzega ścisłej dyscypliny duchowej, a potem oddaje Mi cześć na cztery różne sposoby podczas każdej z czterech kolejnych trzygodzinnych części nocy. Ofiarowanie Mi kilku liści bel ma dla Mnie większą wartość niż ofiarowanie Mi klejnotów i kwiatów. Mój wielbiciel powinien obmyć Mnie mlekiem podczas pierwszej części nocy, twarogiem podczas drugiej, klarowanym masłem podczas trzeciej, miodem podczas czwartej (i ostatniej). Następnego dnia rano powinien najpierw nakarmić braminów i dopiero po wykonaniu zalecanych rytuałów może przerwać post. O Parwati! Nie ma rytuału, który można przyrównać do tej prostej czynności.
Parwati była pod wielkim wrażeniem słów Pana Śiwy. Powtórzyła je swoim przyjaciołom, którzy z kolei przekazali je władcom panującym na Ziemi. W ten sposób świętość Śiwaratri została rozpropagowana na całym świecie.
Dwa potężne naturalne żywioły, które wywierają wpływ na człowieka, to radźas (siła pasji) i tamas (siła bezwładności/ignorancji). Śiwaratri wrata ma na celu doskonałą kontrolę tych sił. Cały dzień spędza się u stóp Pana Śiwy. Nieustanne wielbienie Pana wymaga stałej obecności wielbiciela w miejscu kultu. Wtedy chęć przemieszczania się jest pod kontrolą. Zło w postaci pożądania, gniewu i zazdrości, zrodzone z radźas, jest hamowane i poskramiane. Wielbiciel czuwa przez całą noc, a tym samym pokonuje również tamas. Umysł znajduje się wtedy w stanie czujności. Co trzy godziny oddaje się cześć Śiwaingam. Śiwaratri jest doskonałym wrata.
Oficjalna część uroczystej ceremonii polega na kąpieli Pana. Śiwa jest uważany za postać światła (które reprezentuje Śiwalingam). Płonie od ognia wyrzeczeń. Dlatego najlepiej przejednać go i ułagodzić zimną kąpielą. Podczas kąpieli lingamu wielbiciel zanosi do Pana następującą modlitwę:
O Panie! Obmyję Cię wodą, mlekiem i innymi pomyślnymi substancjami. Zachciej obmyć mnie łaskawie mlekiem mądrości. Zmyj ze mnie wszystkie moje grzechy, by raz na zawsze ugasić palący mnie ogień doczesności, abym zjednoczył się z Tobą – Jednym bez wtórego.

W aśramie Śiwanandy w mieście Riszikeś święto Śiwaratri obchodzi się w następujący sposób:
1. Wszyscy adepci życia duchowego poszczą przez cały dzień; wielu z nich nie pije wtedy nawet wody.
2. W intencji pokoju i pomyślności wszystkich istot wykonuje się wielką ofiarę ogniową;
3. Przez cały dzień wielbiciele intonują mantrę Om Namah Śiwaja i oddają się medytacji o Panu;
4. Z nadejściem nocy wszyscy zbierają się w świątyni i do rana intonują Om Namah Śiwaja;
5. Cztery razy w ciągu nocy wielbiciele czczą Śiwalingam według określonych zasad;
6. Tego dnia sannjasa-dikśa przyjmują od guru oddani wielbiciele, szczerze podążający ścieżką duchową.

Starajcie się codziennie oddać cześć Panu Śiwie, powtarzając tę modlitwę:
Wielbię klejnot mojej jaźni, Śiwę zamieszkującego w lotosie mojego serca. Obmywam Go wodą mojego czystego umysłu zaczerpniętą z rzeki wiary i pobożności. Wielbię Go wonnymi kwiatami samadhi – a wszystko po to, by nie narodzić się ponownie w tym świecie.
Oto inna modlitwa, którą można wielbić Pana:
O Śiwo! Jesteś moją jaźnią. Parwati jest moim umysłem. Moja prana, tchnienie życiowe, jest Twoim sługą. Moje ciało jest Twoim domem. Moje działanie w tym świecie jest formą czci, jaką Ci oddaję. Mój sen jest samadhi. Moje kroki są okrążaniem Ciebie. Moja mowa jest modlitwą na Twoją cześć. Wszystko, co mam, ofiarowuję Tobie.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 4/6 (74 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu PAN ŚIWA MÓWI O MOCY ŚIWARATRI

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz