Polub nas na Facebooku

Aktualności

Przeznaczenie, karma, los i sukces w życiu

Swami Śiwananda

Od urodzenia należy się nam odwaga, nie strach. Naszym boskim dziedzictwem jest pokój, nie niepokój. Nieśmiertelność, a nie śmiertelność. Siła, a nie słabość, Zdrowie, a nie choroby. Szczęście, a nie smutek. Wiedza, a nie ignorancja.
Jesteśmy architektami swojego własnego losu i powodzenia. Jesteśmy twórcami swojego przeznaczenia. Możemy działać lub nie. Możemy osiągnąć stan oświecenia dzięki właściwemu myśleniu, właściwym uczuciom i właściwemu działaniu. Możemy porzucić chorobliwe zwyczaje dzięki sile woli. Możemy zniszczyć złe nawyki, miałkie pragnienia i fałszywe wyobrażenia. Możemy nabrać nowych, lepszych nawyków. Możemy zmienić naszą naturę. Możemy wypracować piękne charaktery. Możemy poruszyć cały świat swoją duchową mocą. Możemy także wznieść innych do poziomu boskości. Możemy panować nad siłami natury. Możemy rozkazywać żywiołom natury.

Polegajcie na swojej Jaźni. Nie bądźcie łatwowierni. Nie wierzcie w żadne dogmaty. Słuchajcie wewnętrznego głosu Duszy lub podpowiedzi czystej świadomości. Nie bądźcie niewolnikami. Nie sprzedawajcie swojej wolności. Odkrywajcie nieśmiertelną duszę. Odrzućcie kompleks niższości. Czerpcie siłę, odwagę z wewnątrz. Bądźcie wolni. W nic nie wierzcie ślepo. Najpierw wszystko głęboko przemyślcie, a potem wydawajcie uczciwy osąd.

Siwananda

Nie dawajcie się ponieść ślepym emocjom. Poskromcie je! Nie bądźcie nietolerancyjni. Doskonalcie się! W waszych wnętrzach kryje się przepastny skarbiec mocy i wiedzy. Ich ładunek potrzebuje zapalnika. Kiedy zapłonie, odsłoni się przed wami cała tajemnica Jaźni. Mrok niewiedzy zostanie rozproszony przez światło wiedzy Duszy. Nieustająca medytacja o Duszy jest uniwersalnym kluczem, który otwiera królestwo wiedzy. W kilku liniach streściłem istotę Wedanty. Smakujcie nektar Wedanty i dostąpcie, nieśmiertelności, wiecznego szczęścia i niegasnącej radości. Oto cel życia. Karmajoga i wielbienie przygotują was do osiągnięcia najwyższego celu.

Starajcie się wieść życie wolne od przywiązania, stopniowo dyscyplinując swoje umysły. Nikt nie jest wolny od bólu, chorób, kłopotów i trudności. Będziecie musieli polegać na swojej prawdziwej jaśni, szczęśliwej Duszy, źródle podporze życia. Będziecie musieli przypomnieć sobie swoją boską naturę, gdyż tylko wtedy posiądziecie wewnętrzną siłę potrzebną do stawienia czoła przeciwnościom w życiu. Tylko wtedy odnajdziecie równowagę umysłu. Nie poddacie się wpływowi zewnętrznych, negatywnych czynników i nieprzyjemnym, rozbieżnym wibracjom. Regularna medytacja o poranku będzie wam dawać nową siłę, wewnętrzną, głęboką radość i niezakłócone szczęście. Praktykujcie to! Poczujcie „to”, mimo niesprzyjających, burzliwych okoliczności. Stopniowo będziecie wzrastać duchowo, by w końcu odkryć swoją Jaźń.

Dolegliwości, jakie odczuwacie, są karmicznymi wymiotami. Pomagają wam one pamiętać o Nim coraz bardziej; pomagają wam przyjąć w sercach Jego łaskę, wzmocnić was i rozwinąć w was wytrwałość. Kunti modliła się do Boga, żeby konfrontował ją z trudnościami, żeby mogła zawsze o Nim pamiętać. Wielbiciele Boga czują radość w cierpieniu. Choroby, ból, skorpiony, węże, klęski itd. są posłańcami Boga. Bhakta wita je z uśmiechem. Nigdy się nie załamuje. Mówi kolejny raz: „Jestem Twój, mój Panie, a to wszystko dzieje się dla mojego dobra”.

Gdzież więc jest miejsce na rozpacz, moi drodzy? Jesteście drodzy Panu. To dlatego sprawia wam kłopoty. Jeśli On chce, żeby człowiek zbliżył się do Niego, zabiera wszystkie jego pieniące, odbiera mu krewnych i znajomych, pozbawia wszelkich przyjemności, żeby umysł bhakty mógł się całkowicie skupić na Jego lotosowych stopach. Stawiajcie wszystkiemu czoła z uśmiechem, z pogodnym nastawieniem. Zrozumcie Jego tajemnicze sposoby postępowania. Starajcie się dojrzeć Boga wszędzie i we wszystkich. Jesteśmy bliżej naszych bliskich, kiedy oni są od nas daleko. Tak jak w zdarzeniu z Kryszną, gdy nagle chował się, żeby Radha i pasterki silnie za Nim tęskniły. Wołajcie Go jak Radha, łaknijcie jak pasterki Jego widoku. Wtedy łaska Boga musi na was zstąpić. On jest bowiem waszym wiecznym przyjacielem. Nie zapominajcie o grającym na flecie chłopcu z Wryndawany, waszym pocieszycielu i radości Dewaki.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (148 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Przeznaczenie, karma, los i sukces w życiu

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz