Polub nas na Facebooku

Aktualności

Sens przyrzeczeń

Wiele osób zainteresowanych rozwojem duchowym wiąże się z „nowoczesnymi” guru i liczy na robienie szybkich postępów. Guru zapewniają ich, że mogą „zostać sobą”, co w praktyce oznacza nie stosowanie się do tradycyjnych wymogów dharmy. Innymi słowy guru inicjują uczniów, którzy nie przestrzegają dziesięciu ograniczeń i dziesięciu praktyk (jama, nijama). Tacy uczniowie nie są gotowi do poznania bardziej zaawansowanej wiedzy ani do poważnych zobowiązań, które są konsekwencją sformalizowania relacji z guru. Przestraszeni odpowiedzialnością lub nie będąc w stanie zaakceptować „hinduskich” wierzeń, odchodzą. Niektórzy ujawniają światu swe straszne przeżycia spowodowane narzucaniem „nieludzkich wymogów” (np. wegetariańska dieta, poranne wstawanie) lub odcięciem od świata (brak telewizji i prasy w aśramach). Pokazuje to tylko, że jak w każdej dziedzinie, i uczeń i guru powinni wykazać się kwalifikacjami. Bez nich ich relacja będzie farsą.

Wielu traktuje inicjację jak dyplom ukończenia nauki. Nic bardziej mylnego. Inicjacja jest początkiem nauki, początkiem praktyki duchowej. Dlatego należy poważnie przemyśleć, czy jesteśmy na ten krok gotowi. Od inicjowanego ucznia wymaga się wierności naukom własnej sukcesji. Nie oznacza to zakazu uczestnictwa w uroczystościach innych sampradaji, słuchania innej muzyki religijnej itp., ale uczeń powinien się skupić na praktykach, które pozwolą mu na czynienie postępu w ramach własnej tradycji.

W śiwaizmie pewne przyrzeczenia są łatwe. Na przykład: „Jeżeli odniosę sukces w interesach, wtedy podaruję świątyni 20% swego zysku”, „Jeżeli mój partnerka/partner wróci do mnie, wtedy będę stosować się do zasad purusza/stri dharmy (osobistej dharmy odpowiednio: dla mężczyzny i kobiety) i nigdy więcej jej/jego nie zawiodę”, „Jeżeli moja matka przeżyje operację, wtedy będę przychodzić do świątyni w każdy piątek bez wyjątku”. Wielbiciele składają przyrzeczenia, by zmienić swe postępowanie, by regularnie medytować, by powstrzymać się od kłamstwa, by nie jeść mięsa, by zachować wierność tradycji.

Przypuszczalnie najbardziej oczywistym i ważnym przyrzeczeniem, które można odnawiać co roku w ważnym dla wielbiciela dniu – np. w Śiwaratri, Ganeśa Caturthi, Skanda Szaszthi i Dipawali – jest jama i nijama wrata. Przyrzeczenie powinno brzmieć tak: „O Panie Ganeśo, otwórz bramy mej mądrości, abym mógł złożyć to przyrzeczenie z czystym sercem i otwartym umysłem. O Panie Muruganie, daj mi wolę, hart ducha i siłę na każdym kroku drogi do wypełnienia tego przyrzeczenia. O Panie Śiwo, wybacz mi, jeśli zawiodę, ponieważ doskonałe przestrzeganie tych dwudziestu ograniczeń i praktyk zaprawdę przekracza moje możliwości. Panie Śiwo, w tym pierwszym roku ślubuję przestrzegać wzniosłych nakazów przynajmniej w połowie. Wiem, że jestem słaby. Wiem, że Ty dasz mi siłę. Wiem, że cierpliwie pokazujesz mi drogę do swych lotosowych stóp. Panie Śiwo, jeśli uda mi się dotrzymać tego przyrzeczenia, wtedy za rok odnowię swój ślub i zobowiążę się do pełnego przestrzegania nakazów”.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (139 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Sens przyrzeczeń

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz