Polub nas na Facebooku

Aktualności

STAROŻYTNE ŚWIĄTYNIE INDYJSKIE STOJĄ W LINII PROSTEJ

[zamieszczone w: Mystery of India, 26 grudnia 2015 roku]

________________________________________

W hinduizmie (sanatana-dharmie) Pan Śiwa jest uosobieniem Najwyższej Istoty. Stanowi trzeci element hinduskiej Trójcy (Trimurti), do której należą też Pan Brahma jako stwórca i Pan Wisznu jako obrońca.

Pan Śiwa kontroluje pięć elementów natury zwanych panća bhuta, a mianowicie ziemię, wodę, ogień, powietrze i eter. W Indiach Południowych wzniesiono pięć świątyń. Każda z nich reprezentuje jeden z elementów natury. Te świątynie, znane jako Panća Bhuta
Stalam, zostały poświęcone Panu Śiwie.

Mapa

Pięć elementów natury w tych świątyniach manifestuje się jako pięć lingamów, boskich form Pana Śiwy. Każdy lingam Śiwy nosi nazwę tego elementu, który reprezentuje. Panća znaczy „pięć”, bhuta – „element”, stala – „miejsce”. Cztery z tych świątyń znajdują się w stanie Tamilnadu, jedna – na terenie dzisiejszego stanu Andhra Pradeś.

W Indiach Południowych tym pięciu świątyniom przypisuje się wielkie znaczenie. Świątynia ku czci wody mieści się w Thiruwanaikawal; ku czci ognia – w Thiruwannamalai; powietrza – w Kalahasti; ziemi – w Kanćipuram; eteru/nieba – w Ćidambaram. Zostały wzniesione zgodnie z nauką jogi, a względem siebie stoją tak, by ich pozytywny wpływ dał się odczuć w całym regionie.

Trzy spośród świątyń należących do Panća bhuta stalam stoi dokładnie na linii wyznaczającej 79 stopień i 41 minutę długości geograficznej wschodniej. Świątynie Ćidambaram Natradźana, Kanćipuram Ekambareśwarar i Śrikalahasti są usytuowane dokładnie w jednej linii.

Wzniesiono je przynajmniej tysiąc lat temu. Ludzie nie dysponowali wówczas żadną wysoko rozwiniętą technologią, a mimo to zostały one rozmieszczone z wielką dokładnością, co jest inżynieryjnym, geograficznym i astronomicznym cudem. Dwie pozostałe świątynie są ulokowane następująco: Thiruwanaikkawal stoi około trzech stopni na południe i jeden stopień na zachód od północnego krańca twej boskiej osi, zaś Thiruwannamalai stoi mniej więcej w połowie drogi (półtora stopnia na południe i pół stopnia na zachód).

Oto pięć tych potężnych świątyń kojarzonych z pięcioma podstawowymi elementami natury:

Ekambaranath

Ziemia (Prythiwi) – Kanćipuram – świątynia Ekambareśwarar (12.847604, 79.699798)

Jambukeshvar

Woda (Nir) – Thiruwanaikawal – świątynia Dźambukeśwara (10.853383, 78.705455)

Annamalaiyar

Ogień (Agni) – Tiruwannamalai – świątynia Annamalaijar (12.231942, 79.067694)

Srikalahasti

Wiatr/powietrze (Waju) – Ćitur – świątynia Śrikalahasti (13.749802, 79.698410)

Chidambaram

Eter/niebo (Akaśa) – Ćidambaram – świątynia Ćidambaram Nataradźa (11.399596, 79.693559)

Migocąca lampa w świątyni Śrikalahasti obrazuje igraszki wiatru; woda w obrębie murów świątyni Tiruwanaikka pokazuje związek świątyni z żywiołem wody; coroczne obchody święta Kartikai w Tiruwannamalai, kiedy to zapala się ogromną lampę na szczycie wzgórza Annamalai, ukazuje związek świątyni z ogniem. Swajambhu-lingam z piasku w Kanćipuram symbolizuje związek bóstwa z ziemią, zaś przestrzeń w Ćidambaram ukazuje związek najwyższej Istoty z bezpostaciowością i nicością.
Źródło: www.mysteryofindia.com

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (148 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu STAROŻYTNE ŚWIĄTYNIE INDYJSKIE STOJĄ W LINII PROSTEJ

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz