Polub nas na Facebooku

Aktualności

WYBRANE ŚLOKI Z SAUNDARJA LAHARI WYRAŻAJĄCE UWIELBIENIE DLA BOSKIEJ MATKI

1. Tylko w połączeniu z Śakti (z Tobą) Śiwa ma przywilej stania się władcą wszechświata; inaczej nie mógłby nawet się poruszyć. Jak więc ten, który nie ma na swoim koncie żadnych zasług (nie oczyścił umysłu prawymi uczynkami) śmiałby oddawać Ci cześć lub wysławiać Ciebie, którą wielbią nawet Hari (Wisznu), Hara (Śankara) i Wirińći (Brahma)?

2. Dopiero gdy na głowę Wirińći (Brahmy) spadnie pył z Twoich lotosowych stóp, może on bez trudu stworzyć świat (ożywiony i nieożywiony), spełniając tym samym wszystkie pragnienia; Śauri (Wisznu jako Śesza) podtrzymuje ten świat (z wielkim wysiłkiem) na tysiącu swoich głów; Hara ściera go na proch i smaruje nim swoje ciało po pralaji (potopie).

3. O Bogini, światy emanują z Twoich stóp i do nich wracają po schronienie. Nawet bogowie unoszą ręce, by tym gestem rozproszyć strach swoich wyznawców, Ty jednak nie musisz tego czynić, ponieważ same Twoje stopy zapewniają odporność na strach i obdarzają błogosławieństwami pozwalającymi pokonać pragnienia.

4. O Giridźo, Kamadewa (manmatha) ze swymi słabymi broniami: kwietnym łukiem, cięciwą z rzędu pszczół, pięcioma strzałami z pięciu zmysłów może pokonać cały świat, a nawet wzbudzić pożądanie w mędrcach tylko za sprawą twojego wdzięcznego spojrzenia z ukosa.

5. Brahma, najznamienitszy poeta, wraz z innymi mistrzami słowa, nie umieją sobie ani wyobrazić, ani opisać Twego piękna. Jednakże niebiańskie nimfy dzięki medytacji o Twoim niezrównanym pięknie zjednoczyły się z Śiwą, który jako jedyny ma przywilej bliskiego obcowania z Tobą. Tę jedność, osiągniętą przez niebiańskie damy, z trudem osiągają wielcy mędrcy po trudach wyrzeczeń i sadhany.

6. Setki niebiańskich dam z rozwianymi lokami, z jedwabnymi sari w nieładzie i poluzowanymi pasami biegną za niedołężnym starcem, na którego padło Twoje spojrzenie.

7. O Amrytawagbhawa kuta, o Saraswati, Tyś jest jasna niczym księżycowa poświata jesienną porą. Dwoma rękami rozdajesz błogosławieństwa i chronisz, w dwóch pozostałych trzymasz korale medytacyjne i księgę. Wystarczy jeden pokłon przed Tobą, by uczynić z bhakty poetę, którego słowa staną się słodkie niczym miód, mleko i sok winogronowy.

8. O Amryteśwari, Twoja lśniąca postać wygląda jak wyrzeźbiona z kamienia księżycowego i emanuje światło, którego promienie potrafią uratować przed śmiertelnym jadem węża i uleczyć serce bhakty, oddającego Ci cześć, z wszelkich grzechów.

9. Na tego, kto szczerze zwraca się do Ciebie w błagalnych słowach „O Bhawani, rzuć swe miłosierne spojrzenie na mnie, Twego niewolnika” i wypowie słowa „Bhawani twam” (oddaję się Tobie całkowicie), spływa Twoja bezbrzeżna łaska.

10. O małżonko Śiwy, oddając cześć Twoim stopom, jednocześnie czci się trzech bogów narodzonych z Twoich trzech gun i stojących ze złożonymi rękoma obok wysadzanego klejnotami siedziska, na którym spoczywają Twoje stopy.

11. O królowo cnoty czystości, Brahman i inni nieśmiertelni stają się na powrót pięcioma elementami, inni bogowie – także nieśmiertelni – również giną podczas wielkiego potopu (mahapralaja). Jednak Twój małżonek Śiwa trwa niezmiennie mimo zagłady wszechświata.

12. O chwalebna Bogini, tyś jest częścią Śri Ćakry, siedliskiem radości Śambhu. Księżyc i słońce są Twoimi piersiami, gdy ukazujesz się w postaci Wiśwarupini. (To dzięki słońcu i księżycowi ziemia produkuje pokarm.) Jeśli Śambhu jako Ananda-bhajrawa jest transcendentalnym szczęściem, Ty, o Matko, jako Maha-Bhajrawi, jesteś transcendentalną świadomością, czyniąc związek tego, co niezbędne (adhara) z tym, co dodatkowe (adheja) nierozerwalnym i wiecznym.

13. O małżonko Śiwy, tyś jest umysłem, eterem, powietrzem, ogniem, wodą i ziemią. Kiedy przechodzisz transformację, nie pozostaje już nic poza Tobą. Przejawiając się zewnętrznie w postaci wszechświata, wewnętrznie stajesz się świadomością i szczęściem.

14. O małżonko Śiwy, zechciej rzucić swe łaskawe spojrzenie – piękne niczym świeżo rozkwitła niebieska lilia – na mnie, który stoję bezradny, nie śmiejąc zbliżyć się do Ciebie. Dzięki niemu ja, śmiertelnik, osiągnę cel życia. Nie doznam żadnej straty, ponieważ to Ty utrzymujesz wszystko. Księżyc rzuca swój blask jednakowo na las i rezydencję wzniesioną ręką człowieka.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (44 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu WYBRANE ŚLOKI Z SAUNDARJA LAHARI WYRAŻAJĄCE UWIELBIENIE DLA BOSKIEJ MATKI

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz