Polub nas na Facebooku

Encyklopedia

Jantra

Jantra to uświęcona mandala. Termin jantra tworzą dwa słowa. Jan znaczy „regulować”, tra – chronić. Tym sposobem regulacja staje się formą ochrony. Jantra to środek do regulacji dynamiki energii bhakty, jej ochrony przed wyczerpaniem, rozkładem, zanikiem.
Przed rozpoczęciem pracy nad jantrą bhakta musi medytować o jej mistycznej formie. Jest to rodzaj uświęconego zobowiązania. Dzięki niemu bhakta zyskuje zdolność do przyciągnięcia uwagi konkretnego bóstwa i skłonienia go, by zstąpiło i przeniknęło jantrę pomyślną opiekuńczą energią.
Istnieje wiele rodzajów jantr, lecz najświętszą jest Śri Ćakra. Można ją wykonać ze złota, srebra lub miedzi. Złota służy uzyskaniu wpływów w świecie, srebrna sprzyja zachowaniu zdrowia oraz długiemu życia; miedziana sprzyja gromadzeniu i zachowaniu bogactwa. Jantra ze wszystkich trzech metali zapewnia osiągniecie wszystkich tych celów.
Trwała jantra umiejscowiona na ziemi nosi miano aćana, czyli nieruchoma, niezmienna. Może przyjąć formę napisu wyrytym w kamieniu, w skale, na metalowej płycie. Raz zainstalowana i poświęcona staje się ołtarzem, miejscem oddawania czci. Jantra nietrwała musi być poświęcona od nowa, by tchnąć w nią moc. Istnieją też małe jantry umieszczone na kawałkach kryształu czy metalu, które nosi się jako talizmany. Takim jantrom nadaje się tylko święte imiona. Określa się je ogólnym terminem dharana-jogja, co oznacza jantry, które można nosić na ciele.