Polub nas na Facebooku

Aktualności

PRASADA – DAR DLA NAJWYŻSZEGO PANA

Ilustracja

Jeżeli w ramach rytuałów medytacyjnych z oddaniem składamy Bogu w ofierze nasz pokarm przed spożyciem go, nie tylko unikamy karmy, jaka wiąże się ze pozyskiwaniem jedzenia, ale czynimy postęp duchowy. Nasze oddanie wraz z miłosierdziem Pana subtelnie przemieniają ofiarowany pokarm z materialnego pokarmu służącemu wyłącznie potrzebom ciała w duchową łaskę, czyli prasada.

Więcej...

Komentarzy: 0

Mantra darem mistrza

Ilustracja

Mantra wypowiadana przez ucznia inicjowanego w tradycji przynosi lepszy efekt, ponieważ uczeń zostaje „podłączony” do łańcucha duchowych autorytetów, który zaczyna się od samego Boga.

Więcej...

Komentarzy: 0

Słuchanie w epoce smartfona

Ilustracja

Za sprawą nowoczesnych mediów cyfrowych musimy być dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek uważni w kwestiach komunikacji z innymi ludźmi.

Więcej...

Komentarzy: 0

Powodzenie i porażka

Ilustracja

Porażkę ponosi tylko ten, kto się poddaje, kto schodzi z drogi dharmy na drogę ciemności, gdzie nie można mu pomóc. Jak powiedział Tiruwalluwar: „Lepiej jest mierzyć wysoko i upaść, niż osiągnąć w życiu małe cele”.

Więcej...

Komentarzy: 1184

Czym jest sukces?

Ilustracja

Czymkolwiek jest sukces z perspektywy naszego ego w stanie zwątpienia czy naszej kultury, czujemy, że potrzeba nam czegoś innego. Widzimy, jak bardzo oddaliliśmy się od samych siebie. To oddalenie bywa szczególnie dotkliwe, gdy włożyliśmy w osiągnięcie sukcesu ogromny wysiłek. Dlatego drugą część życia należy poświęcić szukaniu odpowiedzi na fundamentalne pytania z Wedanta-sutry.

Więcej...

Komentarzy: 0

Sens przyrzeczeń

Ilustracja

Wielbiciele składają przyrzeczenia, by zmienić swe postępowanie, by regularnie medytować, by powstrzymać się od kłamstwa, by nie jeść mięsa, by zachować wierność tradycji.

Więcej...

Komentarzy: 0

Od wyrzeczenia do wyzwolenia

Ilustracja

Dzięki wyrzeczeniom rozwija się dobroć (sattwa). Z dobroci rozwija się zrozumienie. Ze zrozumienia człowiek odkrywa własną jaźń (atman), a ten kto odkrywa jaźń, uwalnia się z kręgu narodzin i śmierci.

Więcej...

Komentarzy: 0

Wpisów na stronie: