Polub nas na Facebooku

Aktualności

Okiełznanie emocji

Okiełznanie energii

W drodze ku najwyższemu celowi należy zrealizować inne cele: uspokojenie energii, pran, z pomocą pranajamy, oczyszczenie umysłu i emocji, zapanowanie nad niespokojnym wiecznie aktywnym umysłem, podświadomością gromadzącą wspomnienia, które wywołują strach, złość, nienawiść i zazdrość. To nasza przeszłość zabarwia i warunkuje naszą przyszłość. Odpokutowujemy przeszłość w teraźniejszości, tworząc jednocześnie swoją przyszłość.

Wszystkie emocje są potężną siłą rozsadzającą czakry odpowiadające za psychikę: czwartą, piątą, szóstą i siódmą. Emocje okiełznane, skierowane do wewnątrz przeobrażają się i napędzają proces postępu duchowego. Nasza ścieżka polega nie tylko na budzeniu natury wyższej, lecz także na właściwym postępowaniu z pozostałościami natury niższej, np. zastępowaniu chciwości dobroczynnością zamiast zwyczajnym tłumieniu zazdrości, nienawiści czy złości.

Ludzie zwykle nie rozumieją, że mają umysł, ciało i uczucia, a sami są znacznie trwalszym i głębszym bytem. Większość utożsamia się z umysłem, ciałem i uczuciami zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. By uczynić postęp na ścieżce duchowej, muszą dowiedzieć się i zrozumieć, że nie są ani umysłem, ani ciałem, ani emocjami, lecz są wieczną świadomą duszą, która sprawuje kontrolę nad umysłem i kieruje emocje ku wypełnianiu dharmy oraz pozbywaniu się karmy. „Normalny” stan agitacji strachem, lękami, wątpliwościami całkowicie uniemożliwia dostrzeżenie głębszych prawd. Człowiek w takim stanie myśli wyłącznie o swoim strachu, swoich obawach, swojej dezorientacji, swojej chorobie, w ten sposób zawężając i ograniczając postrzeganie siebie jako osoby.

Należy oduczyć się identyfikacji z tym, czym nie jesteśmy. Zanim rozpoczniemy poważną praktykę sadhany, musimy lepiej zrozumieć samych siebie, zrozumieć instynktowną, intelektualną i nadświadomą fazę działania umysłu. Wymaga to czasu, medytacji i studiów nad naturą umysłu i jego działaniem. Spojrzenie na umysł jako całość tworzoną przez jego poszczególne składowe przekonuje poszukiwacza prawdy, że jest on czymś innym niż umysł; jest świadkiem działania umysłu, jego obserwatorem, dlatego nie może być umysłem jako takim. Potem przychodzi wiedza, że umysł w swoim stanie nadświadomości jest czysty. Nie musimy go oczyszczać. Pozostaje nam jedynie wniesienie tej czystości w życie poprzez zdobycie odpowiedniej wiedzy oraz przeobrażenie swoich zwierzęcych instynktów. Ta przemiana dokonuje się we wnętrzu, dopiero potem manifestuje się na zewnątrz i wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (14 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Okiełznanie emocji

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz