Polub nas na Facebooku

Aktualności

Nieugięta wola

Śiwaja Subramunija Swami

Siła woli jest praniczną siłą, która emanuje z ćakry manipura. Energia ta, gdy skieruje się ją w dół, sprzyja przeładowaniu pamięci, wzmacnianiu strachu, gniewu, zawiści, chowaniu urazy. Emocje te prowadzą do stopniowego wyczerpania siły woli i zamknięcia ćakry. Jeśli jednak ta sama energia zostanie skierowana w górę, wtedy sprzyja oczyszczeniu pamięci, pomagając zapomnieć to, co zapomniane być powinno, czyli fałszywej i zbędnej wiedzy, oraz pomagając zapamiętać to, o czym pamiętać należy, czyli siddhanty – istocie wiedzy mędrców , którzy przebywają na poziomie ćakry sahasrara.

Rozwijanie dziesięciu płatków ćakry manipura nie jest łatwą rzeczą. Aby rozwinąć nieugiętą wolę, która by pozwoliła osiągnąć adeptowi upragnione cele i która jest punktem wyjścia do dalszego rozwoju przez ćakry: anahata, wiśuddha, adźńa i sahasrara przy jednoczesnym zachowaniu skromności wymaga wytrwałej praktyki. Naturalnie i łatwo przychodzi tylko tym osobom, które rozwinęły wolę w poprzednich życiach. Nazywam takie osoby starszymi duszami. Inni aby osiągnąć nieugiętą wolę muszą udoskonalić się w praktyce ograniczeń (jama) i duchowych cnót (nijama), a zwłaszcza zadowolenia, wyrzeczenia, jałmużny, wiary i regularnego czczenia. Praktyka taka nie wymaga nadzoru nauczyciela.

Nieugięta wola pomaga kontrolować umysł, pamięć i rozum oraz odruchy strachu, gniewu i zazdrości. W następstwie człowiek nabiera szlachetnego charakteru.
Siła woli to mięsień umysłu. Aby rozwinąć fizyczne mięśnie podnosimy ciężary, ćwiczymy i biegamy. Im intensywniejszy trening, tym silniejsze stają się mięśnie. Efekty są jeszcze lepsze, gdy po wysiłku następuje głęboki odpoczynek. Wspomniana ćakra manipura, której rozwinięcie jest równoznaczne z rozwinięciem nieugiętej woli, jest słonecznym ośrodkiem ciała fizycznego i astralnego. Jest splotem, w którym spotykają się i „stapiają” wszystkie kanały nerwowe obu ciał. Z tejże ćakry emanuje moc życia i jest ona siedziskiem ognia – agni homa. Ćakra manipura jest mostem między ostatecznym oświeceniem a długim, intelektualnym przekazywaniem idei, podpartym intuicyjną wolą. Z pomocą narzędzia siły woli powinniśmy przejść na poziom poznania (mati), gdzie siła woli wyłącznie służy, a nie niszczy.
Dlatego w im większym stopniu będziecie korzystać ze swej siły woli w praktykach religijnych (w przestrzeganiu jama i nijama), w życiu zawodowym i osobistym, tym silniejszy ten psychiczny mięsień się stanie. Siła woli jest niczym stale rosnące konto bankowe.

Zdarza się, iż siła woli słabnie, gdy człowiek ulega strachowi, gniewowi i zazdrości, tak jak traci majątek w czasie kryzysu. Wtedy jednak powinien przeciwdziałać trendowi spadkowemu, angażując się w rozwijanie wyższej świadomości na poziomie wiśuddha ćakry boskiej miłości, do którego dochodzi się przez ćakrę anahata bezpośredniego poznania postrzegalnej i niepostrzegalnej rzeczywistości.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 4/6 (146 głosów)

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Nieugięta wola

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz