Aktualności

ŚWIĘTA KU CZCI ŚIWY

Co roku odbywają się dwa ważne święta ku czci Śiwy. Jedno to Mahaśiwaratri, drugie – Kartik Purnima. Prócz tego istnieje wiele sakramentalnych ślubów składanych przez kobiety, które dopełniają całości śiwaityzmu.

Śiwaratri- święta noc Śiwy

13. (lub 14.) noc w ciemnej połowie miesiąca księżycowego nazywana jest śiwaratri – „świętą nocą Śiwy”. Najważniejsza spośród tych nocy to Mahaśiwaratri w miesiącu magha, odpowiedniku zachodniego lutego/marca, kiedy to zimowe mgły ustępują miejsca nadchodzącej wiośnie. Ten dzień jest obchodzony jako rocznica zaślubin Śiwy i Parwati oraz czuwania w noc po wypiciu trucizny przez Pana Śiwę.

Śiwa jest jedną z nielicznych boskich postaci, której oddaje się cześć podczas ciemnej połowy miesiąca księżycowego. Wielu uważa czas ubywania księżyca i słabnięcia bogów za niepomyślny. Kosmos opanowują wtedy demony i duchy. Tylko Śiwa może powstrzymać ich diaboliczne moce. Dlatego Jego żarliwi wyznawcy, gdy tylko księżyc przybiera kształt sierpa, zanoszą do Niego specjalne modlitwy.

Podczas Mahaśiwaratri wielbiciele nie śpią, całą noc śpiewając bhadźany i tańcząc w kirtanach ku czci Śiwy. Poszczą, karmiąc się wyłącznie opowieściami o Śiwie, Jego małżeństwie i heroicznych wyczynach. Lingę polewa się wtedy chłodną perfumowaną wodą, ofiarowuje się jej liście bel, napój bhang, mleko oraz słodycze.

Kiedyś podczas śiwaratri pewien tubylec zabłądził w dżungli. Schronił się w koronie drzewa bel. Przez całą noc powietrze napełniały odgłosy dzikich zwierząt, szakali i gepardów, nie pozwalając mu zasnąć. By zająć umysł czym innym, tubylec łamał gałązki, które spadały na małą lingę usytuowaną pod drzewem. I tak tubylec mimowolnie oddał cześć Śiwie – nie spał przez całą noc, nie jadł, nie pił i ofiarował Panu liście bel. Z powodu tego aktu pobożności Śiwa zagwarantował mu zbawienie. Ponieważ Śiwę łatwo zadowolić, znany jest jako Aśutosza. Każdy wielbiciel zabiega o łaskę Śiwy podczas Śiwaratri.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 5/6 (6 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu ŚWIĘTA KU CZCI ŚIWY

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz