Aktualności

TELEWIZJA POWODUJE USZKODZENIA W STRUKTURZE MÓZGU DZIECI

David Gutierez, w: Natural News, 23 stycznia 2014 roku

Telewizja

Symbioza dzieci z telewizorem

(zdjęcie z: www.speechbuddy.com)

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Tohoku University w Japonii, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Cerebral Cortex wynika, że długotrwałe oglądanie telewizji szkodliwie wpływa na strukturę mózgu u dzieci. Im więcej telewizji, tym poważniejsze i groźniejsze są obserwowane zmiany.

„Oglądanie telewizji jest bezpośrednio lub pośrednio związane z neuropoznawczym rozwojem dzieci” – napisali badacze. „Niektóre z zaobserwowanych zależności nie są korzystne, dlatego opiekunowie dzieci powinni brać ten fakt pod uwagę i ograniczać dzieciom czas kontaktu z telewizją”.

Badacze wykonali badanie rezonansem magnetycznym mózgów 276 dzieci i młodzieży między 5. a 18. rokiem życia z równym podziałem na chłopców i dziewczynki. Dzieci oraz ich opiekunowie dostarczyli dokładnych informacji o czasie spędzanym przed telewizorem każdego dnia. Wahał się on od zera do czterech godzin dziennie, przy średniej wynoszącej około dwóch godzin dziennie.

Mózgi dzieci oglądających telewizję są słabiej rozwinięte
Badacze odkryli, że im dłużej dzieci oglądały telewizję, tym więcej miały istoty szarej w przedniej części płata czołowego w części kory mózgowej zwanej biegunem czołowym. I chociaż w pierwszej chwili może to brzmieć optymistycznie, pamiętajmy, że wyższy iloraz inteligencji i wyższa inteligencja werbalna powiązana jest z występowaniem cieńszej warstwy bieguna czołowego, co wykazały zarówno te badania, jak i wcześniejsze.

”Te obszary mózgu związane są z rozwojem możliwości intelektualnych. U dzieci z wyższym IQ stają się zauważalnie cieńsze” – napisali badacze.
Najlepiej, by dzieci do drugiego roku życia nie oglądały telewizji w ogóle, zaś dzieci starsze miały z nią kontakt nie dłuższy niż dwie godziny dziennie. Tak brzmi zalecenie Amerykańskiej Akademia Pediatrii.

Więcej na: http://www.naturalnews.com/043625_television_brain_structure_children.html#ixzz2rDGI1xuB

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 5/6 (6 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu TELEWIZJA POWODUJE USZKODZENIA W STRUKTURZE MÓZGU DZIECI

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz