Polub nas na Facebooku

Encyklopedia

OM

U zarania stworzenia z pustki najpierw wyłoniła się trzyliterowa sylaba A-U-M. Często ściąga się ją i zapisuje w formie OM.
Uważa się ją za pierwotny dźwięk, który rozległ się w stworzonym wszechświecie. Dlatego ma status najświętszej i najpotężniejszej mantry. OM niektórzy nazywają też Bogiem lub Paramatmą. Jako najwyższa mantra, OM musi poprzedzać wszystkie inne mantry, w przeciwnym wypadku następujące po niej mantry nie będą mieć odpowiedniej duchowej mocy.
Należy ją wypowiadać przed każdą rozpoczynaną pracą, ponieważ towarzyszyła początkom wszechświata. Przedstawia tworzenie, utrzymywanie i pochłanianie wszechświata. Odpowiada trzem elementom (guna) natury. Reprezentuje boską trójcę, czyli Brahmę, Wisznu i Śiwę.
Słyszy się ją w trakcie głębokiego pogrążenia w medytacji. Przenika ona cały kosmos, jest nieodłącznym czynnikiem życia powiązanym z prokreacją. Jest symbolem Bogini Matki.
Recytowana głośno oczyszcza i aktywizuje pewne siły w ciele człowieka, pomaga pokonać problemy związane z doczesnością. Istniała przed stworzeniem i będzie istnieć po końcu stworzenia. Jest niezniszczalna, dlatego symbolizuje nieskończoność. Reprezentuje świat przejawiony i nieprzejawiony.