Polub nas na Facebooku

Encyklopedia

Symbole jako uświęcona sztuka

Przedstawiane tu symbole mają szczególne znaczenie w tantrze i należą do nurtu sztuki tantrycznej, której celem jest rozbudzenie wyższego poziomu percepcji. Ich prawdziwe znaczenie nie polega na wartości estetycznej, lecz na filozofii życia, jaka kryje się za ich formą graficzną.

Sztuka tantryczna to widzialna metafizyka. To synteza świata zewnętrznego i wewnętrznego, w której rzeczywistością jest psychofizyczna jedność człowieka z kosmosem.

Symbole są alegoriami, przejawami wewnętrznej wizji. Ich znaczenie kryje się w metafizycznych niuansach i odcieniach. Dzięki nim prawdziwa rzeczywistość staje się widoczna. Są one wizualną pomocą na drodze ku samorealizacji.

Symbole są ponadczasowe. Przetrwały wieki, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Mają ponadczasową cechę – reprezentują podstawowe zasady życia. Sztuka tantryczna służy poznaniu tego, co intuicji już jest znane. Świat materialny jest miejscem, w którym odbywa się poznanie wewnętrznej rzeczywistości, wiodące ku głębszemu sensowi istnienia, czyli ku oświeceniu. To ono jest ostatecznym i najwyższym celem życia.