Polub nas na Facebooku

Aktualności

BOSKIE INSTRUMENTY

Instrumentów muzycznych jest niewiele. Większość została wzięta bezpośrednio z natury, ludzie je tylko udoskonalili. Inne powstały z inspiracji naturą. Te mają bardziej skomplikowaną budowę.

ŚANKHA
Śankha to koncha muszli. Znajduje się ją na brzegu morza. W zamierzchłych czasach używano jej prawdopodobnie do zwoływania członków danej społeczności w jednym miejscu z ważnych powodów.
W Mahabharacie jej dźwięk oznajmił początek wojny. Później koncha stała się rytualnym naczyniem wykorzystywanym podczas pudźy.
Biała koncha wydaje szczególny buczący dźwięk, który według tradycji służy głoszeniu chwały świętych. Ponieważ dźwięk konchy niesie się daleko i przenika atmosferę, stał się on atrybutem bóstw, zwłaszcza Wisznu.
Spiralne wnętrze konchy oznacza nieskończoną przestrzeń, która porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli spirala jest zakręcona w stronę przeciwną, oznacza to odwrócenie praw natury. Ten rodzaj śankhi należy do Śiwy jako niszczyciela wszechświata.

WINA
Wina to instrument strunowy. Jest ulubionym instrumentem Saraswati, bogini nauki, mądrości, sztuki i literatury.

DAMARU
Damaru to niewielki bębenek o dwu skórach i dwu komorach o połączonym rezonansie. Umieszczony na rączce i przewiązany pośrodku skórzanym rzemieniem zakończonym kawałkiem drewna, kości lub metalu, wydaje dźwięk, gdy przy szybkim ruchu obrotowym obie skóry są uderzane przemiennie.
W tantryzmie damaru robi się z dwóch połówek czaszki. Symbolizuje on pierwotny dźwięk, powstanie wszechświata, rytm, wibrację i potęgę kosmosu. Jest elementem wykorzystywanym w rytuałach obok dzwonka i konchy.
Jest atrybutem Śiwy w formie Nataradźa, tancerza. Zwykle przedstawiany z trójzębem.

FLET
Drewniany instrument dęty kojarzony z Kryszną. Symbol wewnętrznej tęsknoty i dążenia do najwyższej doskonałości.

KANGLING
Trąbka wytwarzana z ludzkiej kości udowej. W ceremoniach tantrycznych używa się jej do odegnania złych duchów.
W połączeniu z damaru jej dźwięk staje się magiczny. Używana podczas niebiańskich podróży. Jej dźwięk uważa się za podobny mantrze pod względem mocy i efektu działania.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 4/6 (29 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu BOSKIE INSTRUMENTY

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz