Polub nas na Facebooku

Aktualności

Mantra darem mistrza

Deklamacja mantr na koralach_(dźapa)wymaga wsparcia guru, chyba że wielbiciel intonuje AUM (Om). Wymawia się tę mantrę: „AA, UU, MM”. „AA” wypowiadane samodzielnie równoważy siły fizyczne, „UU” równoważy ciało mentalne, a „MM” przywołuje ciało duchowe. Wymawiane razem AUM ustanawia równowagę między trzema ciałami. To bezpieczna mantra, którą może wypowiadać każdy bez względu na swą religię i bez inicjacji przez guru, ponieważ jest to pierwotny dźwięk samego wszechświata. Wszystkie dźwięki razem tworzą AUM, który wprowadza harmonię, oczyszcza i podnosi na duchu wypowiadającego.

Wyjaśnijmy sobie dlaczego guru jest konieczny do tak prostej praktyki jak deklamowanie mantr. Otóż, mantra zyskuję swą moc za sprawą guru i Boga. Dwie osoby, cywil i policjant, mogą nakazać trzeciej osobie: „Stój, w imieniu prawa!”. Wiemy jednak, że człowiek ten posłucha policjanta, który został „inicjowany” i ma autorytet. Jego „mantra” przynosi inny skutek. Podobnie inny efekt ma mantra wypowiadana przez ucznia inicjowanego w tradycji. Uczeń zostaje „podłączony” do łańcucha duchowych autorytetów, który zaczyna się od samego Boga.

Nie znaczy to, że można wybrać sobie guru, zostać przez niego przyjętym, wypełniać polecenia, mówić co należy, przyjąć inicjację, dostać mantrę i zająć się swoimi sprawami lub wybrać bardziej liberalną ścieżkę. Takie zlekceważenie guru przekreśla pożytki z inicjacji, która została zdobyta dzięki oszustwu. Żeby tego uniknąć należy najpierw postawić mocny fundament. Buduje się go przestrzegając siedemnastu pierwszych ograniczeń i praktyk, spośród których kluczowe znaczenie mają uważny wybór ścieżki duchowej (siddhanta śrawana) i uważny wybór guru, lojalność wobec sukcesji nauczycieli, swojego guru i jego poprzedników oraz wychowanie swych dzieci w wierności sukcesji (mati), z końca tej listy.

Inicjacja do intonowania mantry zwie się guru diksza. Zgodnie z tradycją guru rodziny inicjuje najpierw matkę i ojca, a następnie ich potomków. W ten sposób zostaje włączony do kręgu rodziny. Niedopuszczalne jest sprzedawanie mantr. Taka mantra nie przyniesie efektu, podobnie jak inicjowanie człowieka, który nie próbował przestrzegać pierwszych siedemnastu ograniczeń i praktyk (jama, nijama). Rozumny guru sprawdzi to, zanim przyzna inicjację. Mantry nie można po prostu nauczyć się z książki. Należy zbliżyć się do guru z pokorą i szczerze odpowiadać na jego pytania. Jeżeli nauczyciel spyta, czy i jakich nakazów przestrzegacie, powiedzcie prawdę. Pamiętajcie, że nauczyciel przed inicjacją nie oczekuje od was doskonałości, lecz regularności i wytrwałości. Otwartość i szczerość sprawią, że wy sami, wasi bliscy i przyjaciele, a zwłaszcza guru będą wiedzieć, czy jesteście gotowi na przyjęcie inicjacji (guru diksza).

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 5/6 (8 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Mantra darem mistrza

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz