Polub nas na Facebooku

Aktualności

Mistyczne elementy natury. Żeńska zasada, joni, śakti

Żeńska zasada

Amit Balan

Okrąg z kropką w środku pierwotnie reprezentował joni, żeński organ płciowy.
Ten prosty znak później został skorygowany. Do okręgu dodano ujście, zaś czarną kropkę zastąpiono przyrodzeniem (lingam), męską zasadą.

Joni

Ten symbol żeńskiego organu płciowego powstał na bazie okręgu z kropką. Joni zawsze przedstawia się w powiązaniu z lingą/lingamem Śiwy, który wyrasta z jej środka. Lingam również nigdy nie występuje samodzielnie. Te dwa elementy są nierozdzielne. Razem symbolizują jedność żeńskiej i męskiej energii, wzajemnie się uzupełniając.

Joni jest symbolem pasywności i dynamizmu jednocześnie.

Zwykle oddaje się jednocześnie cześć lingamowi i joni, czyli Śiwie i Dewi/Śakti. W hinduskiej tradycji ludowej i w tantryzmie to Bogini Matka jest nadrzędna wobec Śiwy. Reprezentuje ona dynamiczną siłę, podczas gdy Śiwa w swym pasywnym stanie jest tylko jednym z przejawień Jej transcendentalnej mocy.

Śakti

Śakti to sanskrycka nazwa stwórczej żeńskiej zasady. Symbolizuje ją odwrócony trójkąt. W tantrze ta żeńska energia nosi miano kundalini.

Kundalini, określana mianem mocy węża, oplata podstawę kręgosłupa trzy i pół razy. Celem tantrycznej medytacji jest wzniesienie kundalini poprzez kolejne ćakry ku Śiwie, męskiej zasadzie umiejscowionej na czubku głowy (sahasrara ćakra).
Obudzona kundalini wydaje gniewny dźwięk podobny do syku węża. Syk trwa, póki kundalini nie dotrze do sahasrara ćakry i nie zjednoczy się z Śiwą. Wtedy medytujący osiąga samorealizację.

Śakti reprezentuje kinetyczny aspekt najwyższej zasady: moc przenikającą całe stworzenie. Śakti to także imię małżonki Śiwy.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (224 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Mistyczne elementy natury. Żeńska zasada, joni, śakti

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz