Polub nas na Facebooku

Aktualności

Niedawno znaleziony kalendarz Majów nie urywa się w 2012 roku

Brian Vastag

Starożytni Majowie byli mistrzami w tworzeniu kalendarzy. Potwierdza to odkryta niedawno pracownia dawnego chronometrażysty.

Gwatemalscy archeolodzy dokonali niesamowitego znaleziska. Trafili mianowicie na mały budynek ze ścianami pokrytymi świetnie zachowanymi malowidłami, które przedstawiają bogato odzianego króla oraz kalendarze. Te ostatnie całkowicie przeczą temu, jakoby Majowie przewidywali koniec świata w roku 2012.
Te precyzyjne kalendarze pozwalają obliczać czas na tysiące lat wstecz i w przyszłość, podważając popkulturowe i New Age’owe przekonanie o tym, że Majowie zakończyli kalendarz na 21 lub 23 grudnia 2012 roku, co miałoby świadczyć o przewidywanym przez nich końcu świata.

Właśnie znalezione kalendarze, które uwzględniają ruch Księżyca, Wenus i Marsa, dają bezprecedensowy wgląd w sposób, w jaki ci obserwatorzy historii nieba, którzy dominowali nad Ameryką Środkową przez prawie 1000 lat, z tak wielką dokładnością wyznaczały miesiące, pory roku i lata.

„Kalendarze starały się uchwycić wielkie cykle kosmicznego czasu” – powiedział archeolog William Saturno, z uniwersytetu w Bostonie, który przewodził wyprawie. „To jest przestrzeń, którą obejmują. To tak, jakby mieć wgląd do pracowni da Vinciego”.

Zanim dokonano wspomnianego odkrycia, najlepiej zachowane kalendarze Majów w posiadaniu badaczy znajdowały się w księgach wyrytych na korze. Zwały się one „codice” (wł. kod, rękopis), a najsłynniejszym jest tzw. Dresden Codex. Jednak stronice są o setki lat późniejsze od kalendarzy znalezionych niedawno.
Saturno twierdzi, że badacze od dawna przypuszczali, iż Majowie od dawna znali cykle Księżyca i planet, ale nie mieli na to żadnych dowodów.

Aż do 2010 roku, kiedy to Max Chamberlain, student pracujący z Saturno, natrafił podczas wykopalisk na pewien dom w mieście Majów – Xultun. Dom i sąsiadujące z nim budynki były znane archeologom od 1915 roku, ale nigdy wcześniej nie zostały dokładnie zbadane. Przez dziesiątki lat rabusie wykopali wokół domów głębokie rowy i tunele. Któregoś dnia Chamberlain oznajmił, że zamierza poszukać malowideł, przeczołgując się przez te tunele.

Saturno nie widział w tym sensu. Budynki wydawały się zbyt płytkie – jeśli na ich ścianach kiedykolwiek znajdowały się malowidła, musiałyby dawno zniknąć, wymazane przez wodę, piach, owady i korzenie drzew.
Jednak Chamberlain trafił na ścianę, odkrytą częściowo przez rów, na której widniały dwie czerwone linie.

Prace wykopaliskowe odsłoniły tylną ścianę budynku, pokrytą muralem przedstawiającym króla Majów, w jasnoniebieskiej szacie, ozdobionego piórami i kosztownościami.

Zespół Saturno oczyścił ścianę i wtedy, jak wspomina Saturno, „Zobaczyliśmy wielokolorowe, doskonale zachowane malowidło. Nie mam pojęcia, jak mogło się zachować w takim stanie”. Saturno niezwłocznie wysłał e-maile do znajomych z National Geographic Society, którzy zgodzili się pokryć koszt wykopalisk w budynku.
Mural ten jest pierwszym malowidłem Majów znalezionym w małym budynku, a nie w wielkiej budowli publicznej. Jest to także najstarsze zachowane malowidło kultury Majów.

Obok króla stoi skryba, trzymający przyrząd do pisania. „Po ścianie” maszerują trzy tajemnicze postacie, odziane na czarno. Jedna z nich nazwano „starszy brat obsydian”. Znawcy kultury Majów nie są w stanie powiedzieć, kogo te postacie przedstawiają.

Zespół odsłonił wiele kolumn, z naniesionymi czerwonymi i czarnymi kropkami i kreskami (cyfry Majów). David Stuart, jeden z najlepszych ekspertów hieroglifów Majów, prawie od razu odczytał te liczby. Była to tabela księżycowa, ukazująca 4784-dniowy cykl faz Księżyca.

Tabela dzieli się na 27 kolumn, z których każda odpowiada sześciu miesiącom księżycowym. Każdą kolumnę wieńczy głowa jednego z trzech bóstw księżycowych – jaguara, czaszki i kobiety. Dzięki tej tabeli kapłan mógł powiedzieć, które bóstwo będzie dominować określonego dnia.

Żeby dowiedzieć się na przykład czy dzień urodzin króla przypadnie za dziesięć lat w czasie panowania bóstwa jaguara, wystarczyło zajrzeć do tabeli.
„To bardzo przydatne znalezisko, ponieważ pokazało nam, jakich narzędzi używali starożytni astronomowie i kapłani w swoich obliczeniach” – wyjaśnia Stuart.
Na innej ścianie znajduje się niewielkich rozmiarów rząd czterech kolumn liczb. Ich rozszyfrowanie okazało się już trudniejsze, ale w końcu zespół Saturno poradził sobie z nimi. Tabela zawierała wysokie liczby, odnoszące się do okresu w jakim Mars i Wenus przekraczają nieboskłon i wracają na wyjściowe pozycje. Kalendarz ten obejmuje 7000 lat – znacznie wykraczając poza datę przewidywanej zagłady świata. „Jak wiele starożytnych kultur, Majowie potrafili za pomocą pozbawionej przyrządów astronomii obliczać tor planet” – mówi Stuart. „Jesteśmy skłonni zapominać, że przed wynalezieniem teleskopu, z dużą dokładnością analizowali ruch planet, np. określali co do dnia długość roku Wenus i Marsa”.

Heather McKillop, ekspert kultury Majów z uniwersytetu stanowego w Luizjanie, który nie brał udział w badaniach, nazwał murale z Xultun „oszałamiającym dowodem na starożytne początki ewidencji astronomicznej Majów”.
Marc Zender z Tulane University, kolejny badacz nie zaangażowany w owe badania, powiedział, że „ich wyniki są tak samo ekscytujące jak odkrycie zbioru rękopisów słynnego Archimedesa. Zespół Saturno miał zdumiewający przywilej zajrzenia im (Majom) przez ramię”.

Saturno powiedział, że budynek, w którym dokonano odkrycia, został zasypany przez Majów, a potem przywalony ziemią i gruzem. „Zasypali wszystko i odeszli. Nikt nie wie dlaczego. Jednak zasypanie wnętrza przypuszczalnie pomogło zachować malowidła”.
Saturno przypuszcza, że właściwie niezbadane miasto Xultun, pełne setek budynków stojących w dżungli na obszarze szesnastu mil kwadratowych, kryje jeszcze wiele niespodzianek. Sądzi, że „ich odkrycie może zająć następne dwie dekady”.

Saturno spodziewa się, że świat będzie wtedy wciąż istniał, o co jest gotów założyć się o milion dolarów. Kalendarz Majów rozpoczyna nowy „długi cykl” pod koniec 2012 roku. Saturno porównuje to do licznika w samochodzie, który po przejechaniu 99.999 mil, przeskakuje na „0” – „kierowca jest zaskoczony, ale samochód bynajmniej nie znika.

Odkrycie zespołu Saturno zostało szczegółowo opisane w Science Magazine i w National Geographic.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (625 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Niedawno znaleziony kalendarz Majów nie urywa się w 2012 roku

Komentarzy: 5

zapuzno,nawet jezeli owo odkrycie mialo miejsce
nic niedowodzi tego by skrypt ten byl pisany przez
owczesnych uczonych/kaplanow
w tamtych czasach tez ignoranci byli
puki co noeda se zaprzeczyc ruchom gwoazd i konstelacji
a to co sie 11 804 lata pne.wydarzylo wydarzy sie w tym 2012 roku
rowniez-taki jest cykl a czy to sie nam podoba jest bez znaczenia.

10.06.2012 | Dodał: Atlantis

“Kalendarz Majów rozpoczyna nowy „długi cykl” pod koniec 2012 roku. Saturno porównuje to do licznika w samochodzie, który po przejechaniu 99.999 mil, przeskakuje na „0” – „kierowca jest zaskoczony, ale samochód bynajmniej nie znika.” to jednak koniec będzie chyba nikt się nie spodziewał że kierowca zniknie razem z licznikiem:D

19.06.2012 | Dodał: Lakszmi

You will should be making use of Tetracycline for as long as your doctor prescribed. Even if you believe it’s time to quit the therapy, you should see your medical professional additional reading first then choose like that.
The complying with drugs are particularly essential to report to see to it your procedure is both secure and reliable: phenergan 25 mg HIV medications, antidiabetes medicines, St.
You order baclofen online will certainly need to allow your doctor understand if you have hypertension, cataracts, epilepsy, thyroid condition, very high triglycerides, problem ingesting, heart tempo issues, a past of low white cell matters, liver disease, renal disease, a history of diabetic issues, very high cholesterol levels, a past of cardiac arrest or stroke, seizures or cardiovascular disease.
Do not take this medication for longer compared to prescribed or in doxycycline bigger quantities, as this is not visiting improve its efficiency.
Just one in 5 clients who establish a severe top GI damaging event on NSAID therapy indicates. Minor upper gastrointestinal issues, such azithromycin 500 mg as dyspepsia, prevail and may likewise occur at any moment throughout NSAID therapy.
Medicines that prevent seizures are called cialis anti-convulsants. tegretol works as an anti-convulsant for grand and partial mal seizures by minimizing or blocking particular responses in the mind.
Lactic acidosis could start gradually and end up worse in time. End up emergency medical aid if you have also light symptoms of lactic acidosis, such as: muscle mass discomfort or weak point, cool or numb sensation in your arms as well as legs, problem breathing, tummy discomfort, queasiness with throwing up, quick or unequal heart augmentin 625 mg rate, unsteadiness, or.

07.07.2015 | Dodał: VincentTisk

Propecia (finasteride) is planned for the therapy of male methotrexate pattern hair loss. Conversion to COUMADIN could start concomitantly with heparin treatment or might be delayed 3 to buy albuterol online without prescription 6 days. Albenza is shown for the treatment of cystic hydatid disease of the lung, abdominal muscle, and liver, induced by the larval form ampicillin cost of the pet dog tapeworm, Echinococcus granulosus. Serophene В® is contraindicated in clients with a known hypersensitivity or allergic reaction to clomiPHENE citrate or to any of its effexor elements. Vardenafil functions by promoting blood circulation to the penile cells, provera offering a strong construction. It could doxycycline likewise pass into bust milk and influence the health and wellness and well-being of your coming child. Your therapy with Retin-A will usually take anywhere from two months to cephalexin 500mg a year. To ensure your dosage is working correctly for you tell the medical service provider prescribing you propranolol about other drugs you are making use of or are intending to utilize in the local future. Below is a checklist of medicines that are entitled to specific stating since they could influence your treatment and make it less efficient: high blood pressure medications, medications for the therapy of colds, pain medications, reserpine, supplements, asthma or provera pills allergies medications, drugs for heart disease, and drugs for migraine hassles.

21.09.2015 | Dodał: QuentinOi

Skin responses such advair as puffinessing, inflammation, dryness, stained skin, peeling off, heat, painful, tingling, burning, itching or irritability are usually typical. You require to call your physician if they do not get better. Make sure you tell your do straightaway if you get such allergies as closing of your throat, hives, difficulty breathing, puffinessing of your face in addition to puffinessing of the lips or tongue and avoid using any sort of even more of Tretinoin Cream in the meanwhile. Sildenafil (Viagra) has been particularly created for the therapy of male impotence (impotence) that can have an effect on men as youthful as in their twenties and cheap zithromax could be induced by a vast array of aspects. We are eager to aid you wellbutrin discover those spots faster by supplying you accessibility to our credibled contrast page, with ideal pharmacies prepared and standing by. Neither of the dosages of Septilin modified weight gain, outright lymphocyte matters, or host resistance against E. celexa coli blood poisoning. The moderate negative side effects stated have the tendency to need lived – methotrexate in many instances you will certainly see them fade away alone. Lipitor (atorvastatin) is a medicine that can lower your degrees of cholesterol therefore lessening the risk of developing more hazardous health viagra problems. Your physician, registered nurse, or other health care supplier will provide price of albuterol you this injection. You have to zovirax pills additionally mention any drugs you are taking currently to see to it there are no interactions possible. The medical relevance of the communication with stavudine celebrex is unidentified; for that reason, concomitant use of stavudine regarding ribavirin must be carried out regarding caution. You will certainly likewise need to discuss alt the other facets of the treatment prior to valtrex it can be begun. Your dosage might need to be readjusted or your continue reading doctor will certainly suggest an alternative.

21.09.2015 | Dodał: QuentinOi

Dodaj komentarz