Polub nas na Facebooku

Aktualności

Ogień, który hartuje umysł

Śiwaja Subramunija Swami

Dziesiątą i ostatnią praktyką indywidualnej dyscypliny jest wyrzeczenie, odprawianie pokut i ofiar (tapas). W każdej religii spotyka się jakieś formy wyrzeczenia i śiwaizm nie jest pod tym względem wyjątkiem. Nasze wyrzeczenia zaczynają się w domu. Są to codzienne praktyki religijne (sadhana), na które składa się ceremonia przed ołtarzem (pudźa), czytanie pism i powtarzanie świętych mantr. Trwają one półtorej godziny lub więcej. Elementami sadhany są także pielgrzymki do odległych sanktuariów (raz do roku), odwiedzanie świątyni (raz w tygodniu), uczestniczenie w festiwalach i rytuały w ważnych życiowych momentach (sanskara). Pokuta jest konieczna, aby zadośćuczynić niegodziwym uczynkom. To lekarstwo, które zatrzymuje rozwój choroby. Zaaplikowana szybko i w odpowiedniej dawce pozwala zatrzymać konsekwencje grzechu.

Tapas jest ważnym składnikiem praktyki jogi. To ogień, który hartuje umysł jednostki, oczyszcza ją i pozwala rozpocząć nowe życie, rozbudza wyższą świadomość i pomaga ustanowić duchową relację z Bogiem i innymi żywymi istotami. Tapas jest czymś pożądanym i przerażającym, uwielbianym i sprawiającym cierpienie. Potrafi sprawić większy ból niż poród, lecz szybko się o nim zapomina, kiedy dusza emanuje energią nowego życia.

Wyrzeczenie jest jak bolesne przejście przez ogień, po którym jednak na stopach nie zostają ślady. Jest jak żeglowanie podczas sztormu, kiedy łódź jest rzucana niczym łupina orzecha, lecz kiedy sztorm cichnie łódź wpływa na spokojną plażę nieuszkodzona i umyta. Tapas jest jak operacja psychiatryczna przeprowadzona przez Boga. Kiedy się kończy, w umyśle pacjenta nie ma śladu po nieczystościach z przeszłych żyć. Pacjent budzi się w cudownym ogrodzie, czuje słodki zapach jaśminu, widzi Boga, słyszy dźwięk fletu płynący z oddali.

Intensywność i siła wyrzeczenia sprawia, że w swej najpełniejszej postaci jest ono praktyką przeznaczoną wyłącznie dla sannjasinów (osób, które ślubowały wyrzec się świata) pod kierunkiem satguru.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 5/6 (6 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Ogień, który hartuje umysł

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz