Aktualności

Spadek przestępczości w brytyjskim miasteczku, w którym mieszkańcy sami hodują warzywa i owoce

Ethan A.. Huff dla: Natural News

Kiedy mieszkańcy leżącego na granicy Yorkshire i Lancashire włókienniczego Todmorden zaczęli zakładać sady i ogrody warzywne w ramach programu Incredible Edible nie przypuszczali, że ta prosta idea uczyni z ich miasta modelowy przykład miasta przyszłości.

Świeże zioła, warzywa i smaczne owoce rosną w pobliżu budynków użyteczności publicznej, campusów, parkingów przed supermarketami i w wielu innych miejscach na niewielkich poletkach, grządkach, a nawet wąskich paskach ziemi. Wszystkie są ogólnodostępne. W każdej chwili każdy może za darmo zebrać z nich to, czego potrzebuje.

Jest to część programu o nazwie Incredible Edible [„Ziemiopłody dla wszystkich”], zapoczątkowanego przez Mary Clear, mieszkankę Todmorden i babcię dziesięcioletniej wnuczki, oraz Pam Warhurst, właścicielkę miejscowej restauracji o nazwie Bear Cafe. Obie kobiety połączył wspólny cel – uczynienie z Todmorden pierwszego miasta w Zjednoczonym Królestwie całkowicie samowystarczalnego pod względem zaopatrzenia w owoce i warzywa. Ich wysiłki już przyniosły efekt. Miejscowa produkcja zaspokaja potrzeby tych, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie.

Jak dotąd w ramach programu w Todmorden powstało siedemdziesiąt miejsc, w których posadzono morele, jabłonie, maliny, czerwone porzeczki, czarne porzeczki, truskawki, poziomki, fasolkę, groszek, ziemniaki, marchewkę, sałatę, cebulę, jarmuż, miętę, rozmaryn, tymianek, kminek etc. Mieszkańcy szybko podchwycili tę ideę i zaczęli korzystać z powszechnie dostępnych produktów. Zdecydowana większość zaakceptowała obowiązujący system i nie łamie przyjętych w programie norm (np. nie bierze więcej, niż potrzebuje).

- Jeśli zmienimy trawiasty skrawek ziemi, który dotąd służył za wysypisko śmieci albo wybieg i toaleta dla psów, w miejsce pełne ziół, warzyw i drzew owocowych, ludzie nie będą tego niszczyć. Kładziemy nacisk na to, by nie marnować jedzenia – mówi Pam Warhurst, odnosząc się do poglądu, że oferowanie owoców i warzyw za darmo może prowadzić do nadużyć i innych wykroczeń. Pani Warhurst dodaje, że w Todmorden nastąpiło coś wręcz odwrotnego. Program Incredible Edible spowodował zacieśnienie więzi społecznych, a od chwili jego wprowadzenia odnotowuje się regularny spadek wykroczeń i drobnych przestępstw.

Sukces programu w Todmorden spowodował, że wiele społeczności w Wielkiej Brytanii i poza jej granicami zainteresowało się możliwością założenia publicznych ogrodów w swoich miejscowościach. Prócz pozytywnego oddziaływania na więzi społeczne i wymiernego spadku przestępczości program Incredible Edible przyczynia się do docenienia żywności, do upowszechniania wśród młodych ludzi wiedzy o produkcji żywności i rozbudza w nich chęć samodzielnego jej produkowania, co jest przedmiotem zazdrości wielu nowoczesnych społeczności na świecie.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 6/6 (4 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze do tekstu Spadek przestępczości w brytyjskim miasteczku, w którym mieszkańcy sami hodują warzywa i owoce

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz