Polub nas na Facebooku

Aktualności

Święte koneksje

Sutapa za: sutapamonk.blogspot.com

Pewien znany mi mnich wrócił niedawno do życia w “prawdziwym świecie”. Po kilku latach poddania się monastycznej dyscyplinie poczuł, że dojrzał do zmiany modelu życia na oparty o rodzinę, karierę i świeckie obowiązki. Udał się więc na spotkanie rekrutacyjne, które okazało się dla niego wstrząsem. Sfrustrowany wyznał: „w tym świecie nie liczy się to, co wiesz, ale kogo znasz”. Rzecz jasna nie dostał pracy. Widzieliśmy to wielokrotnie – nawet niekompetentny, niesumienny, wybuchowy i generalnie kiepski kandydat dostaje pracę, jeśli ma właściwe koneksje. A wtedy kandydat, który wyróżnia się umiejętnościami i ma jakieś osiągnięcia, często nie jest w stanie przebić się ze swoją kandydaturą.
Istnieje duchowa wersja tego zepsutego systemu. W wysiłku adepta na drodze ku duchowej czystości, błogosławieństwo świętych osobistości jest tym czynnikiem, który pozwala zniwelować osobiste braki i błędy. Katolicy mają swoich biskupów, muzułmanie – imamów, hindusi – guru, a żydzi – rabinów. Zwracamy się do świętych osób po inspirację, zachętę i rekomendację. Świadomi ich bliskiego związku z Bogiem, wierzymy, że mogą wstawić się u Boga w naszym imieniu.

Za pomocą pokornych próśb i uczynków wprost lub w domyśle sugerujemy im: “zwróć się do Boga w naszym imieniu”. Wiele osób ma zastrzeżenia co do pokładanie wiary w ułomnych ludzi, a inni są przekonani, że w zupełności wystarczy ich osobisty wysiłek. Jednak w moim przekonaniu życzliwość, błogosławieństwo i zachęta świętych osób jest kluczowe dla adepta duchowości. Im więcej soczewek w teleskopie, tym bardziej zbliżają one obiekt. Podobnie, im więcej świętych osób zadowolimy, tym bardziej zbliżymy się do celu swych praktyk.

Sadhu w Paśupatinat


Sadhu na dziedzińcu Paśupatinath. Fot. Dakini

Lecz kto jest prawdziwym świętym? Bhagawadgita wyjaśnia, że takie osoby wymykają się stereotypowym sądom. Mogą zajmować pozycję w instytucji religijnej lub nie. Mogą być uznawane i sławne w społeczności wiernych lub nie. Mogą wyrzec się doczesnych wygód i powinności lub nie. Jedną zasadniczą cechą osoby zasługującej na miano świętej jest jej entuzjazm, poświęcenie i niezachwiane przekonanie o konieczności służenia innym i Bogu. Święty dedykuje swe życie innym. Powinniśmy starać się zadowolić taką wielką duszę, aby jej duchowa siła spłynęła na nas, a jej przychylność przyciągnęła do nas przychylność Boga.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (498 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Święte koneksje

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz