Polub nas na Facebooku

Aktualności

TEMAT, KTÓREGO NIE PORUSZYLI ŚWIATOWI PRZYWÓDCY NA KONFERENCJI KLIMATYCZNEJ W PARYŻU

Celem Konferencji Klimatycznej ONZ w Paryżu była poświęcona najbardziej palącym tematom dotyczącym środowiska naturalnego oraz wypracowaniu globalnej polityki mającej na celu zahamowanie najgorszych skutków zmian klimatycznych. Zakres poruszanych tematów był niezmiernie szeroki – od emisji gazów cieplarnianych po radzenie sobie z suszami i niedostatkiem żywności. Jest jednak pewna kwestia, której uczestnicy konferencji nie poruszyli wcale, choć powinni, ponieważ jest ona kluczowa dla przyszłości naszej planety i może nas – jako ludzkość – ocalić przed zagładą.

plates

Wpływ wyboru diety na zmiany klimatu

Organizacja Narodów Zjednoczonych do sprawa Wyżywienia i Rolnictwa FAO przypisuje 14,5% światowej produkcji gazów cieplarnianych przemysłowej hodowli zwierząt. To więcej niż cały sektor transportu. Ale to nie wszystko.

Ten niszczycielski przemysł zajmuje ponad połowę światowych zasobów ziemi uprawnej i zużywa większość zasobów słodkiej wody. Co więcej, powoduje niewyobrażalne zanieczyszczenie powietrza i wody, degradację ziemi, wylesienie i zagrożenie dla istnienia wielu gatunków. Mimo to jeden na ośmiu mieszkańców Ziemi cierpi z powodu niedożywienia.

Nil Zacharias, współzałożyciel i wydawca „One Greek Planet”, mówi: „Prawdziwa wojna przeciwko zmianom klimatycznym toczy się w naszych kuchniach kilka razy dziennie, gdy każdorazowo podejmujemy decyzję, co włożymy do garnka i co położymy na talerz”.

Chociaż ten temat jest zupełnie nieobecny podczas konferencji paryskiej, nie oznacza to jednak, że nie jest godzien naszej uwagi i że nie możemy czegoś z tym zrobić. Każdy z nas może wpłynąć na sytuacje klimatyczną naszej planety, poczynając od swojego następnego posiłku. Rezygnując ze spożywania mięsa można zmniejszyć o połowę swój ślad węglowy. Gdyby wszyscy ludzie na świecie postarali się chociaż jeść mniej mięsa i produktów mlecznych, miałoby to zbawienny wpływ na sytuację naszej planety.

– Za wiele lat, gdy będziemy opowiadać inspirującą historię o tym, jak nasz postawiony na głowie system pozyskiwania pokarmu został przekształcony w bardziej wydajny i sprawiedliwy, po której stronie tej opowieści chcecie się znaleźć: jasnej czy ciemnej? – pyta Zacharias.

To pytanie kierowane do światowych przywódców nabiera coraz większej wagi w obliczu postępującej degradacji środowiska i zmian klimatycznych. Wielu dopiero zaczyna sobie uświadamiać powagę sytuacji, wielu jeszcze ją bagatelizuje.

Jesteście już zmęczeni czekaniem na decyzje wielkich tego świata i gotowi na zmianę w imię lepszej przyszłości już teraz? Dołączcie do #EatForThePlanet, ruchu One Green Planet i dowiedzcie się, jak wybór diety może uzdrowić chory system produkcji żywności, dać szansę uratowania wielu gatunków i utorować drogę do prawdziwie zrównoważonego rozwoju w przyszłości.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 4/6 (6 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu TEMAT, KTÓREGO NIE PORUSZYLI ŚWIATOWI PRZYWÓDCY NA KONFERENCJI KLIMATYCZNEJ W PARYŻU

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz