Polub nas na Facebooku

Aktualności

Umysł trzeba ćwiczyć każdego dnia

Śiwaja Subramunija Swami

Musicie być niezwykle silni, aby odnaleźć Prawdę. A siłę zdobędziecie ćwicząc co dzień. Wiecie jak trudno jest wzmocnić słaby mięsień, ale wiecie też, że jeśli włożycie w ćwiczenia wysiłek mięsień „odpowie”. Podobnie odpowie wasza natura na duchowe ćwiczenia. Ale i w tym przypadku musicie być nadzwyczaj wytrwali. Czy 10 minut dziennie wystarczy? Nie. Dwie godziny dziennie? Nie. Musicie ćwiczyć 24 godziny, dzień po dniu! Przygotowanie się do realizacji jaźni jest jak strojenie skrzypiec, naciąganie każdej struny tak, by współgrała z pozostałymi. Im lepiej wyczuwasz ton, tym lepiej zestroisz instrument, a im lepiej zestrojony instrument, tym lepszy wyda z siebie dźwięk. Podobnie, im bardziej wzmocnimy swą naturę, tym mocniej będziemy się cieszyć szczęściem swej prawdziwej tożsamości. Warto się o to starać. Warto odmawiać sobie wielu rzeczy, aby okiełznać swą naturę. Warto zmagać się z umysłem i podporządkować go swej woli.

Ci z was, którzy mają doświadczenie w medytowaniu wiedzą o czym mówię. Spróbowaliście smaku swego prawdziwego „ja”, a był to smak przewyższający wszystko, czego próbowaliście wcześniej. Wypełnił on i przeniknął całe wasze istnienie, nawet jeśli trwał krótko. Doświadczenie to może stać się punktem odniesienia, mądrością, która pozwoli wam w innym świetle patrzeć na zdarzenia życiowe. Mówię o mądrości, jakiej nie zdobędziecie na żadnym uniwersytecie.

Nie przestawajcie siłować się ze swym umysłem, by zmusić go do skupienia, do medytacji, do wyciszenia, do odprężenia. Żaden pozytywny wysiłek nie pójdzie na marne. Każda cegła przybliża moment ukończenia budowy świątyni. Dlatego próbujcie, a pewnego dnia przebijecie niższe poziomy umysłu i rozpoczniecie medytację. Wtedy będziecie mogli powiedzieć: „Wiem, widziałem. Poznałem swą drogę”. Na końcu tej drogi czeka odkrycie, że jaźń jest bardziej promienna niż słońce, czystsza niż świeży śnieg, subtelniejsza niż eter. Z każdą próbą jesteście bliżej tej chwili.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (59 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Umysł trzeba ćwiczyć każdego dnia

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz