Polub nas na Facebooku

Aktualności

WEGETARIANIZM W CHRZEŚCIJAŃSTWIE - cz. I

Zarówno wegetarianie, jak i osoby jedzące mięso, znajdują potwierdzenie swojego wyboru w Piśmie Świętym.

Większość współczesnych chrześcijan wierzy w „koncepcję zwierzchności”, czyli występującą tylko w chrześcijaństwie ideologiczną postawę wynikającą z założenia o nadrzędności życia ludzkiego wobec życia zwierzęcia oraz przekonania, że cała natura istnieje po to, by służyć człowiekowi i zaspokajać jego potrzeby. Tę perspektywę rozwinęli i wzbogacili sławni filozofowie i teolodzy, tacy jak Arystoteles, Tomasz z Akwinu i Kartezjusz. Ten ostatni twierdził, że zwierzęta są „machinami”, istotami pozbawionymi duszy, zatem pozbawionymi zdolności odczuwania cierpienia.

W przeciwieństwie do żydowskiej Tory, Nowy Testament nie ustanawia dla człowieka żadnych moralnych wytycznych w kwestii traktowania zwierząt. Apostoł Paweł, komentując zawarte w Torze ograniczenia dotyczące traktowania wołów poruszających żarna, zauważa: „Napisane jest właśnie w Prawie Mojżesza: Nie zawiążesz pyska wołowi młócącemu. Czyż o woły troszczy się Bóg, czy też powiedział to przede wszystkim ze względu na nas? Bo przecież ze względu na nas zostało napisane, iż oracz ma orać w nadziei, a młocarz – [młócić] w nadziei, że będzie miał coś z tego” (1. List do Koryntian, 9:9-10).

Stary Testament, zwany hebrajską Biblią, jest pierwszą częścią Biblii chrześcijańskiej. Dlatego żydów i chrześcijan łączy pogląd, że na początku – opisanym w opowieści o Edenie – ludzie byli łagodni i nie jedli mięsa, dopiero potem ulegli złu, co skutkowało wygnaniem Adama i Ewy z rajskiego Edenu.
Księga Rodzaju jest najważniejszym fragmentem Biblii sankcjonującym chrześcijańską tradycję jedzenia mięsa. Najbardziej znane wersy Księgi Rodzaju (9:1-3) brzmią następująco: „1 Po czym Bóg pobłogosławił Noego i jego synów, mówiąc do nich: »Bądźcie płodni i mnóżcie się, abyście zaludnili ziemię. 2 Wszelkie zaś zwierzę na ziemi i wszelkie ptactwo powietrzne niechaj się was boi i lęka. Wszystko, co się porusza na ziemi i wszystkie ryby morskie zostały oddane wam we władanie. 3 Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone wam na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko«”.

O ile pisma rabiniczne interpretują Księgę Rodzaju 9:3 jako boskie ustępstwo na rzecz ludzkiej słabości i ludzkich potrzeb, o tyle chrześcijanie uznają go za jasną, wyraźną i bezwarunkową zgodę na jedzenie zwierząt.

Z Nowego Testamentu jasno wynika, że tradycja chrześcijańska odnajduje w naukach Chrystusa wyraźną zgodę na nieograniczone spożywanie mięsa. „Tak uznał wszystkie potrawy za czyste” (Ewangelia według św. Marka 7:19). To stwierdzenie tłumaczy się dalej argumentem, że Jezus przykładał większą wagę do czynów człowieka, niż do jego diety. Uznano, że jako radykalny reformator chciał odciąć się od sztywnego formalizmu religii żydowskiej. Odchodząc od zasad judaizmu, wprowadził etykę opartą na cnocie.

Istnieją rozbieżne opinie w kwestii, czy sam Jezus jadł mięso. Z Biblii wynika, że jadł ryby. „Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: »Macie tu coś do jedzenia?« Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich” (Ewangelia według św. Łukasza 24:40-43)

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (281 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu WEGETARIANIZM W CHRZEŚCIJAŃSTWIE - cz. I

Komentarzy: 4

alli sale

18.04.2016 | Dodał: astror7nauot

http://buylevitra.eu/ – best price for levitra http://buy-antabuse.top/ – check out your url http://wellbutrin.xyz/ – wellbutrin http://diclofenac-50-mg.nu/ – diclofenac 50 mg http://buydoxycycline.cricket/ – where can i buy doxycycline

26.05.2016 | Dodał: astror6pmclk

piller rabatt
kosta piller http://generiskutanresept.top/actigall/

31.08.2016 | Dodał: piller rabatt

generisk piller
piller recept http://generiskutanresept.top/feldene/

02.09.2016 | Dodał: п»їpiller pГҐ nГ¤tet

Dodaj komentarz