Polub nas na Facebooku

Aktualności

Wybierz lepsze

Nieszczęście Kalijugi, obecnego wieku upadku, polega na tym, że wśród liderów ludzkości jest więcej osób pochodzących z Narakaloki, świata mroku, niż z Dewaloki, świata światłości. Przewaga liczebna daje tym pierwszym siłę, kiedy jednoczą się w sojuszu korupcji, oszustwa i pogardy dla ludzi z Dewaloki (usytuowanych w ćakrach powyżej muladhary). Dlatego ci ostatni powinni starannie dobierać sobie towarzystwo, tzn. szukać ludzi podobnych sobie. Nie powinni łudzić się, że będą w stanie naprawdę zmienić ludzi z Narakaloki. Ci ostatni, uwięzieni w sieci gniewu, chciwości, zawiści, pogardy, tchórzostwa i żądzy, wciągają do swego świata ludzi prawych, narzucają im swoje zasady i oczekują podporządkowania, a w razie sprzeciwu prześladują ich.

Chcąc zachować czystość, należy otaczać się dobrymi, pobożnymi ludźmi. Wielu naiwnych ludzi, myśląc że ich duchowość będzie w stanie wyciągnąć ignorantów ze świata ciemności, utknęło w świecie tych ostatnich. Nie łudźmy się, że będziemy zdolni dokonać to, co udaje się tylko wielkim duszom. Dla własnego bezpieczeństwa wzmacniajmy się w towarzystwie podobnych sobie.

Rozpoczęcie „czystego” życia jest proste. Nie trzeba porzucać czegokolwiek. Wystarczy nauczyć się „lubić” rzeczy, które są lepsze. Na tym polega duch czystości.
Porzucanie czegoś pod przymusem wywołuje napięcie. Zamiast tego szukajcie rozwiązań, które poprawią jakość waszego życia, szukajcie czystości (śaućam). Na przykład, pokarmy w gunie tamas (ignorancji) zastępujemy pokarmami w gunie radźas (namiętności). Ponieważ potrawy w gunie sattwa smakują lepiej i poprawiają nasze samopoczucie, porzucamy także potrawy radźasowe. Wszystkimi ludźmi na tej planecie kierują pragnienia. Dlatego skierujmy je z jednych rzeczy na inne, lepsze i sprawmy, by nasze pragnienia pomogły nam się udoskonalić. Nauczmy się pragnąć smaczniejszych sattwicznych potraw, słuchać bardziej wzniosłych dźwięków, kupować mniej szkodliwe i wytwarzane bez wyzysku produkty, a wtedy obumrze w nas pragnienie rzeczy hamujących naszą drogę do wyzwolenia.

Shiva-Shakti

Pewien człowiek powiedział mi, że przestał pić kawę, ponieważ nadmiernie pobudza, że przestał jeść mięso, ponieważ zabija cholesterolem i przyczynia się do wycinania lasów tropikalnych. Można też przestać pić kawę, ponieważ znalazło się lepszy napój. Wypróbujcie rozmaite napoje. Niektórzy z was odkryją, że kawa wywołuje niestrawność, a zielona herbata pomaga trawić, zwłaszcza potrawy tłuste i ciężkostrawne. Do tego jest smaczna. Inni odkryją, że świeże, pożywne warzywa, ugotowane zaraz po zerwaniu dają więcej energii niż jedzenie martwego mięsa, mrożonego i naszpikowanego konserwantami. Inni odkryli jeszcze, iż spożywanie zwierzęcia zaraz po upolowaniu zapewnia więcej składników odżywczych niż jedzenie zwierzęcia zabitego w rzeźni, zakonserwowanego i nasączonego barwnikami (żeby zachować czerwony kolor dla zachowania pozorów świeżości), mrożonego i gotowanego.

Zastanówcie się, zanim coś porzucicie. Osoba niedojrzała duchowo będzie oczekiwać, że wszyscy inni zrobią to co ona albo oznajmi światu o swej mikro ascezie. W przeciwieństwie do niej, osoba dojrzała duchowo dokona „po cichu” korzystnych wyborów i robić swoje.

lamp

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 3/6 (57 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze Facebook

Komentarze do tekstu Wybierz lepsze

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz