Polub nas na Facebooku

Encyklopedia

Księgi o mężu i żonie

„Kobieta i mężczyzna, przyswoiwszy sobie mądrość z ust uczonych, ogłaszają wspólnocie chęć zawarcia małżeństwa. Niech zmierzają ku sławie, przestrzegają szlachetnej cnoty niekrzywdzenia i wzniosą swe dusze. Porzućcie oszustwo. Rozmawiajcie ze sobą z radością. Żyjcie w pokoju, nie marnujcie swego życia. Nie zmarnujcie życia swych dzieci. Już w tym świecie cieszcie się szczęściem, na tej ogromnej Ziemi pełnej radości!”
Śukla Jadźurweda, 5.17

„Mąż i żona, zgodnie połączeni, składają mleczne oblacje bogom i wyciskają napój soma. Darem dla nich jest obfitość pokarmu. Przychodzą wspólnie do ołtarza. Błogosławieństw nigdy im nie zbraknie. Nie opuszczają bogów i nie chowają przyznanych darów. I tak zasługują sobie na chwałę. Z synami i córkami przy boku, żyją długo, oboje przybrani w cenne złoto.”
Rygweda, 8.31.5-8

„Wspólnie będziecie jeść i pić. Związuję was ze sobą. Wspólnie czcijcie Pana. Czynię was jednym umysłem i cel jeden wam wyznaczam, za jednym kroczcie przywódcą. Bądźcie jak bogowie, po wieczność nieśmiertelni! Nigdy nie przestawajcie się kochać.”
Atharwaweda, 3.30.6-7

„Na wiele sposobów bogowie obdarowują wielbiących. Niech obsypią mnie dobrami, niech dadzą mi masło i mleko! Niech powodzenie mi towarzyszy i bogaci się mój skarbiec. Składam to drewno i masło Tobie w ofierze, o Panie, modląc się o siłę. Święte te słowa kieruję do Ciebie z miłością, by łask otrzymać obfitość. Tak, stali w wysiłku niczym koń, modlimy się do Ciebie, Wszechwiedzący Panie, teraz i zawsze. Obdarowani jadłem i majątkiem, zawsze Ci wierni, zawsze omijajmy wszelkie przeszkody!”
Atharwaweda, 3.15.2-3

„Niechaj Mitra, Waruna i Arjaman obdarzą nas wolnością i przestrzenią dla nas i naszych dzieci! Niech uda nam się odnaleźć dogodne drogi w naszej podróży! O bogowie, nie szczędźcie nam łask!”
Rygweda, 7.63.6

„Boski Architekcie wszechświata, w pełni zadowolony, przekaż nam moc płodzenia, by narodził nam się syn śmiały, pracowity, pobożny i rezolutny”.
Rygweda, 7.2.9

„Połącz, o Panie, tych dwoje jak parę papużek nierozłączek. Niech otoczą ich dzieci i żyją oboje długo i szczęśliwie”.
Atharwaweda, 14.2.64