Polub nas na Facebooku

Encyklopedia

Śri Śiwa prata smarana stotram

prata smarami bhawabhitiharam sureśam
gangadharam wryszabhawahan ambikeśam/
khatwanga śulawaradabhajahastamiśam
sansara rogaharamauszadhama dwitijam

O poranku wspominam Sureśę (Pana wszystkich bóstw), który wyzwala od wszelkiego strachu, dosiada byka i jest mężem Ambiki; który w swej dłoni dzierży trójząb; który swą postawą pokazuje nieustraszoność i który jest jedynym lekarstwem na chorobę świata (cierpienie wywołane powtarzającymi się narodzinami i śmiercią).

*

pratarnamami giriśam gridźarddhamgeham
sarga sthitipralajakaranama adi dewam/
wiśweśwaram widźita wiśwamanoabhiramam
sansara rogaharamauszadhama dwitijam

O poranku składam pokłon Giriśy, lepszej połowie Giridźy (córki Giri, góry Himalaja), który jest przyczyną stworzenia, ochrony i zniszczenia świata. Składam pokłon najstarszemu bóstwu i Panu świata, który oczarowuje serca wszystkich i jest jedynym lekarstwem na chorobę świata.

*

pratar bhadźami śiwameka manantamadjam
wedanta weghamanadjam puruśam mahantam/
nama adi bhedarahitam szada bhawaśunjam
sansara rogaharamauszadhama dwitijam

O poranku wysławiam Śiwę, nieskończoną, pierwszą i jedyną istotę (dla swych wielbicieli), którego opisują strofy Wedanty, Najwyższą Osobę, która zachowuje jeden byt mimo rozlicznych imion i postaci, odpowiadających sześciu etapom życia (narodzinom, wzrostowi itd.), który jest jedynym lekarstwem na chorobę świata.

*

pratarsamutthaja śiwam wićintja
ślokatrajam janudinam pathanti/
te dukhadźatam bahudźanmasanćitam hitwa
padam janti tadewa śambhoh

Ktokolwiek czyta te trzy śloki każdego dnia, wspominając Śiwę o poranku, nie doświadczy więcej bólu powtórnych narodzin, chroniony przez Śambhu.