Aktualności

Zanieczyszczenie środowiska jako problem duchowy

Mukunda Goswami, Hindustan Times

Wszystkie problemy ludzkości związane z degradacją środowiska naturalnego i koniecznością jego ochrony można rozwiązać, wsłuchując się w niezwykły przekaz naszej ponadczasowej kultury. Co takiego w niej jest, że można ją wykorzystać do naprawienia nienaprawialnego?

To Iśa Upaniszada (Iśopaniszad), pierwsza mantra, jedna z najbardziej znanych i najczęściej komentowanych Upaniszad. Przypomina ona ludziom, że wszystko, co ożywione i nieożywione w tym wszechświecie, należy do Najwyższego Pana i jest przez niego kontrolowane. Dlatego trzeba przyjmować tylko to, co jest nam przeznaczone jako nasz „przydział” i nic więcej ponad to.

Według pism zanieczyszczenie środowiska jest rezultatem nadmiernej konsumpcji. Nadmierna konsumpcja rodzi się z chciwości, którą wywołuje materializm w połączeniu z sekularyzmem. W każdym z nas głęboko tkwi coś, co odbiera nadzieję na bardziej przyjazny ludziom świat. U podłoża problemu leży podświadomy i niepowstrzymany pęd ku przyjemności i posiadaniu więcej, niż naprawdę potrzebujemy.

Zanieczyszczenie środowiska to problem duchowy, dlatego wymaga duchowego rozwiązania. Największą przeszkodą na drodze ku ekologicznie zrównoważonemu środowisku jest materialistyczny światopogląd, który definiuje jednostkę jako biochemiczną maszynę działającą w pozbawionym Boga i duszy wszechświecie. Niestety, ta szeroko rozpowszechniona teoria leży u podstaw współczesnej nauki. Określa się ją mianem redukcjonizmu. Dał on początek cywilizacji eksploatującej zasoby Ziemi bez ograniczeń.

Indyjska kultura uczy, że żyjemy w świecie „zaprojektowanym” przez Boga. Ci, którzy są świadomi Boga, nie chcą posiadać więcej, niż to wynika z ich potrzeb. Nie pragną też kontrolować niczego ani nikogo ani pławić się w nadmiernych przyjemnościach.

Mądrość wedyjska uczy, że Bóg jest najwyższym właścicielem wszystkiego i że każda istota na Ziemi ma niezbywalne prawo do korzystania z jej zasobów – w które wyposażył ją Bóg – stosownie do swoich potrzeb. Ta zasada jest częścią rządzących naturą nienaruszalnych wyższych praw, w których mieści się też prawo karmy.

Praktyczne wskazówki na temat zdrowego i ekologicznego stylu życia można odnaleźć w księgach mądrości wedyjskiej. Zalecają one intonowanie mantr dla transformacji świadomości z materialnej na duchową.

Stosując właściwą formułę, możemy zmienić nasze środowisko. Jeśli zrozumiemy naszą pozycję w świecie i przekaz Bhagawadgity oraz Iśa Upaniszady, wtedy dokona się przemiana świadomości, a wraz z nią wszystko odmieni się na lepsze.

Oceń tekst 1 2 3 4 5 6
Średnia ocena: 5/6 (5 głosów)

Dodaj tekst do ulubionych

Komentarze do tekstu Zanieczyszczenie środowiska jako problem duchowy

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz