Polub nas na Facebooku

Encyklopedia

Święta ku czci Kartikeji

Wajkaśi Wiśakham upamiętnia dzień stworzenia Pana Kartikeji. Skanda Śaszthi jest sześciodniowym festiwalem na pamiątkę zwycięstwa światła nad mrokiem. W Tai Pusam wielbiciele oddają się okolicznościowym praktykom i publicznym pokutom. Om.

Tajpusan w Kuala Lumpur

Wajkasi Wiśakham

W dzień Wajkasi Wiśakham, dzień pojawienia się gwiazdy urodzinowej Pana Kartikeji (wiśakha nakszatra, maj-czerwiec), w Jego świątyniach przeprowadza się wystawną ceremonię kąpieli bóstwa. Rozdaje się wtedy prezenty mędrcom, przeprowadza śluby i ceremonie inicjacji duchowych (diksza) oraz przyznania statusu wędrującego ascety (sannjasa), karmi biednych, pielęgnuje drzewa.

Skanda Śaszthi

Skanda Śaszthi obchodzi się szóstego dnia po nowiu w październiku-listopadzie. Świętu towarzyszą uroczyste procesje i obrzędy mające na celu przywołanie łaski i ochrony Kartikeji. Upamiętnia ono otrzymanie przez Kartikeję włóczni duchowego oświecenia (dźńana śakti) i kulminuje celebracją zwycięstwa duchowego światła nad demoniczną ciemnością.

Tai Pusam

Tai Pusam ma miejsce w dzień Puszja nakszatra w styczniu-lutym. Tego dnia śiwaici poszczą i odbywają publicznie pokuty (kawadi), aby zaskarbić sobie błogosławieństwa Kartikeji rozpraszające egoizm, dumę i próżność. Uświęconymi dniami Kartikeji są Krittika nakszatra i Śaszthi, czyli szósty dzień po nowiu w każdym miesiącu księżycowym. Wedy mówią: „Jak krzyk czujnych ptaków wodnych, jak głośne uderzenia piorunów, jak radosny odgłos strumieni spływających z gór, tak zabrzmiały nasze pieśni dla Pana”.